Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejarze jednak bez możliwości wypisywania mandatu za brak maseczki wśród pasażerów

Kolejarze jednak bez możliwości wypisywania mandatu za brak maseczki wśród pasażerów fotolia.pl

Podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury, które odbyło się 16 marca br. posłowie w pierwszym czytaniu odrzucili projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo przewozowe.

W grudniu 2020 roku posłowie lewicy złożyli projekt ustawo o zmianie ustawy – Prawo przewozowe. Jego głównym założeniem było zwiększenie kompetencji konduktorów w zakresie nakładania kar na pasażerów, którzy odmawiają noszenia maseczki w środkach transportu zbiorowego.

Jak argumentowała posłanka zgłaszająca projekt, obecnie konduktorzy nie mają żadnej mocy, by wpłynąć na osobę, która odmawia zasłonięcia ust i nosa w środkach transportu publicznego. Możliwe jest jedynie wezwanie policji, co wiąże się ze znacznymi opóźnieniami w kurowaniu pociągów. W ustawie miałaby pojawić się możliwość wypisania mandatu przez konduktora a także wyproszenie pasażera z pociągu. Oczywiście zachowane były by przypadki, w których dopuszcza się brak zakładania maseczki. Posłowie wnioskowali, by ze względu na ochronę życia i zdrowia, czas oczekiwania na przegłosowanie ustawy został skrócony.

Projekt został jednak odrzucony przez posłów w pierwszym czytaniu.  W wątpliwość zostały podane metody sprawdzania i weryfikowania wyjątków od noszenia maseczki, posłowie zwrócili też uwagę na obowiązujący już powszechnie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Śr., 17 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska