Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy Ośrodek Szkolenia Kierowców może zorganizować imprezę promocyjną? Odpowiedź na pytanie

Czy Ośrodek Szkolenia Kierowców może zorganizować imprezę promocyjną? Odpowiedź na pytanie fotolia.pl

Czy Ośrodek Szkolenia Kierowców może zorganizować imprezę promocyjną, z możliwością korzystania  przez uczestników imprezy, nie będących kursantami, z możliwości przejechania się po placu manewrowym samochodem ośrodka szkolenia kierowców? W mojej ocenie działania promocyjne Ośrodka Szkolenia Kierowców w opisanej sytuacji nie naruszają prawa.  Nie ma również podstaw do podjęcia działań nadzorczych ze strony starosty (nie mamy do czynienia ze szkoleniem kandydatów na kierowców, w rozumieniu ustawy).

Zgodnie z art. 94 kodeksu wykroczeń kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.  W przypadku placu manewrowego nie mamy do czynienia ani z drogą publiczną, ani ze strefą zamieszkania, ani ze strefą ruchu w rozumieniu ustawy prawo o ruchu drogowym.

Pojawia się jeszcze kwestia art. 55 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym podczas kierowania pojazdem do nauki jazdy przez osobę inną niż osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdem tablica „L” powinna być zasłonięta lub złożona. Należy jednak zaznaczyć, że omawiany przepis znajduje się w dziale „Ruch drogowy”.  W przypadku pojazdu poruszającego się po placu manewrowym trudno przyjąć by znajdował się on w ruchu drogowym, ponadto taryfikator mandatów nie przewiduje kary za nie zasłonięcie/nie złożenie  tablicy „L”. 

W razie szkód powstałych na skutek  dopuszczenia do kierowania pojazdem osoby nie posiadającej uprawnień przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców oraz  osoba kierująca pojazdem, będą odpowiadały na zasadach ogólnych.

Niedz., 18 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel