Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Od połowy przyszłego roku znikną papierowe zwolnienia lekarskie

Od połowy przyszłego roku znikną papierowe zwolnienia lekarskie fotolia.pl

26 kwietnia br. Senat przyjął bez poprawek przepisy, w wyniku których zwolnienia lekarskie będą wypisywane tylko elektronicznie.

Nowelizacja wprowadza między innymi ułatwienia w wystawianiu elektronicznych zwolnień lekarskich i znosi opłaty dla lekarzy za uzyskanie podpisu elektronicznego, niezbędnego do wydania e-zwolnień. W myśl nowelizacji, od połowy 2018 roku, przestaną obowiązywać zwolnienia papierowe.

Zwolnienia w formie elektronicznej zaczęto wystawiać od stycznia 2016 r. jednak obecnie muszą być one podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo potwierdzonym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. Wiąże się to z opłatami, jest czasochłonne i skomplikowane. Po wejściu zmian w życie ma się to zmienić.

Do dzisiaj tylko 3 proc. lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy przestawiło się na formę elektroniczną.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek było 74 senatorów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta.

Źródło: gazetapodatnika.pl oraz podatki.biz

Czw., 27 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa