Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło propozycje zmian legislacyjnych, które mają być odpowiedzią na bieżące problemy oświaty, zgłaszane przez stronę samorządową.
I. Odnosząc się do propozycji przedłużenia rozwiązań prawnych dotyczących organizacji kształcenia uczniów będących obywatelami Ukrainy na kolejny rok szkolny, Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa możliwość utrzymania w roku szkolnym 2023/2024 przepisów dotyczących:
- przyjmowania niepełnosprawnych dzieci lub uczniów będących obywatelami Ukrainy do przedszkoli, szkół i placówek specjalnych na podstawie oświadczenia rodzica lub osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem lub uczniem o złożeniu do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego;
- zatrudniania w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradniach specjalistycznych oraz w publicznych placówkach oświatowo-wychowawczych, osób, które nie są nauczycielami. Zatrudnienie tych osób będzie następowało za zgodą kuratora oświaty. Celem rozwiązania jest usprawnienie procesu rozpoznawania specjalnych potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży, będących obywatelami Ukrainy, a także udzielaniem im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
MEiN nie planuje natomiast możliwości przedłużenia zwiększonego limitu dzieci i uczniów w oddziałach wychowania przedszkolnego i pierwszego etapu edukacyjnego na kolejny rok szkolny.
II. W związku ze zwiększonymi potrzebami kadrowymi na stanowiskach nauczycieli ze względu na spodziewaną wyższą liczbę uczniów w szkołach ponadpodstawowych, Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło prace nad zmianą przepisów dotyczących możliwości przydzielania nauczycielom godzin ponadwymiarowych. Przewiduje się, w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, dodanie przepisu umożliwiającego przydzielenie w roku szkolnym 2023/2024 nauczycielowi zatrudnionemu w liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, za zgodą tego nauczyciela, godzin ponadwymiarowych w wymiarze wyższym niż określony w art. 35 ust. 1 ww. ustawy.
III. Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło prace w celu wprowadzenia przepisu umożliwiającego tworzenie i funkcjonowania w roku szkolnym 2023/2024 dodatkowych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, podporządkowanych liceom ogólnokształcącym, technikom i branżowym szkołom I stopnia. Planuje się, że do tworzenia tych dodatkowych lokalizacji nie będą miały zastosowania przepisy art. 89 ustawy – Prawo oświatowe.