Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk wraz firmami „Edukacja Pro Futuro” i „American Systems” starają się podnieść wiedzę uczniów w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii, realizując projekt Eduscience. Realizację projektu wspiera ekspert w dziedzinie przyspieszonego uczenia się oraz doradca rządu brytyjskiego w dziedzinie edukacji - Colin Rose.
Biorą w nim udział uczniowie i nauczyciele z 250 losowo wybranych szkół w całej Polsce na wszystkich etapach kształcenia.
Realizatorzy chcą zwiększyć zainteresowanie naukami matematyczno-przyrodniczymi, informatyczno-technicznymi i językami obcymi przy zastosowaniu nowatorskich metod uczenia. Powstanie nowoczesna platforma, na której umieszczone będą lekcje z zakresu geografii, chemii, fizyki i przyrody przygotowane przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GEOPLANET, tj. Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanografii oraz Centrum Badań Kosmicznych. Młodzież biorąca udział w projekcie będzie miała okazję wziąć udział w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie.
Uczestnicy projektu będą mieli okazję do bezpośrednich spotkań z nauką. Zaplanowano zajęcia w obserwatoriach w Książu, Raciborzu, Ojcowie, Belsku, Świdrze i Helu oraz w laboratorium i Muzeum Ziemi w Krakowie. Część zajęć będzie transmitowana ze statku badawczego Oceania lub odbędzie się na statku Horyzont II. Dzięki Polskiej Akademii Nauk uczniowie będą mogli korzystać bezpośrednio z wiedzy naukowców zajmujących się na co dzień naukami przyrodniczymi osiągających sukcesy na skalę międzynarodową. Zorganizowane będą dwudniowe Festiwale Nauki, które będą okazją do poznania ludzi świata nauki, wzięcia udziału w warsztatach na tematy sejsmologii, badań kosmicznych czy fizjologii zwierząt.
Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: www.eduscience.pl.