Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sąd przypomina: przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę nie można żądać zmiany planu miejscowego

Sąd przypomina: przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę nie można żądać zmiany planu miejscowego fotolia.pl

Dość oczywistą tytułową tezę sformułował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który kontrolował decyzję wydaną w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Jakie dokładnie były oczekiwania Skarżących i jak brzmiało stanowisko WSA?

WSA stwierdził zdecydowanie, że nie mógł „zobowiązać Urzędu Miasta do zmiany przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla działki X”. Sąd przypomniał o tym, że organy gminy dysponują swobodą przy rozstrzyganiu o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego/zmiany planu miejscowego w zależności od potrzeb, a tym samym organy gminy mają możliwość, lecz nie obowiązek uchwalenia/zmiany planu miejscowego. Wojewódzki Sąd zauważył też, że wyjątki w tym zakresie przewiduje art. 14 ust. 7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którym plan miejscowy sporządza się obowiązkowo, jeżeli wymagają tego przepisy odrębne. Ponadto podkreślił, iż jeżeli obowiązek sporządzenia/zmiany planu miejscowego nie wynika z przepisów odrębnych, to stosowny wniosek o zmianę planu miejscowego do wójta/burmistrza/prezydenta miasta oraz do rady gminy może złożyć właściciel nieruchomości objętej planem miejscowym – z art. 14 ust. 4 u.p.z.p. wynika bowiem, że uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rada gminy podejmuje z własnej inicjatywy lub na wniosek wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Podmioty te nie mają jednak obowiązku, aby taki wniosek uwzględnić – zaznaczył WSA.

W przypadku natomiast, gdy Skarżący uznają, że uchwała Rady Gminy w sprawie uchwalenia planu miejscowego istotnie narusza zasady sporządzania planu miejscowego lub istotnie narusza tryb jego sporządzania lub narusza właściwości organów w tym zakresie, mają możliwość – w zakresie naruszenia swojego interesu prawnego – zaskarżenia planu miejscowego na podstawie art. 28 ust. 1 u.p.z.p. w zw. z art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r., poz. 1372) do sądu administracyjnego – przypomniał Sąd. Równocześnie WSA podkreślił jednak, że wniesienie skargi do sądu administracyjnego na uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie oznacza, iż Skarżącym w toku postępowania sądowego będzie przysługiwało prawo wskazania preferowanej merytorycznej zmiany postanowień planu (na przykład w zakresie przeznaczenia nieruchomości). Kontynuując Sąd wskazał, że skutkiem uwzględnienia przez sąd administracyjny skargi będzie stwierdzenie nieważności planu miejscowego (w całości lub w części) – i w takim przypadku realizacja inwestycji, przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, będzie wymagała uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 listopada 2021 r., II SA/Po 197/21

Źródło: CBOSA

Niedz., 5 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel