Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Decyzja WZ czy plan miejscowy? – wyrok NSA

Decyzja WZ czy plan miejscowy? – wyrok NSA fotolia.pl

Czy uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy przed uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwoliłoby skarżącemu kasacyjnie na zrealizowanie objętej wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy inwestycji? Z tak postawionym pytaniem zmierzył się Naczelny Sąd Administracyjny, który odpowiedział na nie negatywnie. Dlaczego?

Naczelny Sąd przywołał orzecznictwo NSA, w którym podkreślano między innymi, że w sytuacji gdy ustalenia planu miejscowego w sposób odmienny od wcześniej wydanej decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego określają sposób i możliwości zagospodarowania danego terenu, organ obowiązany jest uwzględnić ustalenia wynikające z planu miejscowego, a nie z wydanej wcześniej decyzji. Wskazywano też ponadto, że jeżeli przesłanka warunkująca stwierdzenie wygaśnięcia decyzji o warunkach zabudowy ujawni się w toku postępowania odwoławczego, to nie wszczyna się odrębnego postępowania w trybie art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, bowiem to organ odwoławczy jest kompetentny ocenić, czy zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania z powodu jego bezprzedmiotowości w związku z wejściem w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (wyrok NSA z 16.06.2021 r., II OSK 2689/18).

Naczelny Sąd Administracyjny zaznaczał, że stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane podstawowym obowiązkiem organu administracji architektoniczno-budowlanej jest sprawdzenie zgodności projektu budowlanego z ustaleniami planu miejscowego, a dopiero w przypadku jego braku z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (wyrok NSA z 11.04.2019 r., II OSK 510/18). Według NSA z art. 35 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego wynika, że pozwolenie na budowę musi być zgodne z planem miejscowym, zaś z decyzją o warunkach zabudowy tylko wtedy, gdy brak jest planu miejscowego. Przepis ten jest podstawą sformułowania zasady prymatu planu miejscowego przed decyzją o warunkach zabudowy, przy czym hierarchiczna wyższość planu miejscowego nad decyzją o warunkach zabudowy uzasadniona jest także tym, iż plan zawiera przepisy powszechnie obowiązujące – orzekł NSA.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 listopada 2021 r., II OSK 3401/18

Źródło: CBOSA

Pt., 26 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel