Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Teren dawnego getta w Warszawie pod ochroną architektoniczną

Teren dawnego getta w Warszawie pod ochroną architektoniczną fotolia.pl

Każde pozwolenie na budowę będzie wymagało uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Tkwiące pod ziemią pozostałości po warszawskim getcie są od tej pory uznawane za zabytki.

Zespół archeologów z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków rozpoczął prace badawcze na tym terenie w 2017 roku. W pracach uczestniczyli też eksperci z Żydowskiego Instytut Historycznego, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Warszawy, Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Warszawie oraz Mazowieckim Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Granice dawnego getta zostały wyznaczone na podstawie źródeł kartograficznych. Na początku października weszło w życie zarządzenie wprowadzające zmiany w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Dokument podpisała wiceprezydent miasta Renata Kaznowska.

- W poniedziałek do gminnej ewidencji zabytków trafiła karta ewidencyjna archeologicznego zabytku nieruchomego "Podziemne relikty getta warszawskiego". To pierwszy etap do poważnej ochrony tego, co zostało po getcie, a co do dziś znajduje się pod powierzchnią - poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Zaznaczył, że odtąd każde pozwolenie na budowę na tym terenie będzie wymagało uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem właśnie pod kątem potencjalnych zabytków archeologicznych. - W przyszłości otwiera to także drogę do dalszej, już bardziej szczegółowej ochrony w planach miejscowych - dodał konserwator.

Śr., 6 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska