Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa wersja serwisu e-Budownictwo

Nowa wersja serwisu e-Budownictwo fotolia.pl

1 października br. GUNB uruchomił nową wersję serwisu e-Budownictwo: e-budownictwo.gunb.gov.pl. Serwis, który od ponad roku znacząco pomaga inwestorom w pracy, w nowej odsłonie oferuje dużo więcej ułatwień. Wypełnianie elektronicznych formularzy jest jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne.

Wybór roli

W najnowszej wersji aplikacji sami wybieramy rolę, w której występujemy. Na początku wypełniania formularza zaznaczamy w tym celu odpowiednie pole. Są trzy role:

  • inwestor jako osoba fizyczna,
  • inwestor jako osoba prawna reprezentant,
  • pełnomocnik.

W dotychczasowej wersji serwisu taki sam formularz był udostępniony wszystkim, co oznaczało, że program proponował użytkownikom treści, które w pewnych sytuacjach można pominąć. Obecnie dane, które wprowadzamy, odpowiadają naszej roli w procesie inwestycyjno-budowlanym i pełnionej przez nas funkcji.

Wygodna nawigacja – nawiguj swoją pracą

Serwis został rozbudowany o menu nawigacji pozwalające w swobodny sposób decydować, którą część formularza będziemy wypełniać. W każdym momencie możemy cofnąć się o jeden bądź więcej kroków w przód bądź w tył. Mamy do dyspozycji następujące sekcje i podsekcje w menu nawigacji:

  • Wybór roli;
  • Inwestor – Dane inwestora – Dane pełnomocnika;
  • Inwestycja – Nieruchomość – Urząd – Kwestionariusz;
  • Załączniki;
  • Podsumowanie.

Nawigowanie po formularzach to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy lubią wcześniej rozpocząć swoją pracę z wnioskiem, aby wrócić do pracy w momencie, kiedy będą mieli wszystkie dane. Można zacząć tylko od wyboru działki z mapy, zapisać wersję roboczą, a pozostałe informacje dodać później. Niektórzy potrzebują za jednym razem zrobić wszystko od A do Z, lubią być prowadzeni „za rękę” i chcą „podążać za jednym przyciskiem”. Dla nich też jest dobra wiadomość. Duży, niebieski przycisk „Dalej” zostaje w niezmienionym kształcie.

Nowa wyszukiwarka działek

Możliwość wyboru działek z poziomu mapy jest najbardziej docenianą przez użytkowników funkcjonalnością. Dlatego sekcja została rozbudowana aż o dwie nowości. Pierwszą z nich jest import działek z pliku csv. Rozwiązanie ma być pomocne dla dużych inwestycji. Czasem ilość działek jest większa niż kilka. Zdarzają się sytuacje, gdzie jest ich nawet ponad sto. Na przykład przy inwestycjach liniowych obejmujących swoim zasięgiem teren dwóch, trzech województw. Import z pliku csv jest funkcją dedykowaną takim przedsięwzięciom. Drugą, nową funkcjonalnością jest wyszukiwanie działki po identyfikatorze. Rozwiązanie może być przydatne dla inwestorów indywidualnych, którzy często posługują się swoim numerem działki. Po wpisaniu identyfikatora, system odnajduje szukaną działkę i pobiera pozostałe dane - obręb, numer ewidencyjny i dane adresowe.

Rozwijany układ treści

Przepisy ustawy Prawo budowlane są trudne, dlatego w serwisie e-Budownictwo zawsze były zebrane najważniejsze wymagania dla inwestorów związane z załatwianiem spraw urzędowych. Informacje te były dostępne po wybraniu konkretnego wniosku. W nowej wersji aplikacji wprowadzony został inny sposób prezentacji treści w formie rozwijanych tematycznie punktów. Dzięki temu możemy szybciej znaleźć informację, której potrzebujemy. Wybieramy temat, który nas interesuje, klikając w dany temat.

Udostępnianie

Zadanie przygotowania wniosku w procesie inwestycyjno-budowlanym spoczywa zwykle na inwestorze bądź pełnomocniku. Niekiedy może to być reprezentant osoby prawnej – wspólnik bądź członek zarządu spółki. Dobrą praktyką jest udostępnianie dokumentów wszystkim zainteresowanym stronom przed wysłaniem. W nowym serwisie e-Budownictwo możemy udostępniać przygotowywany wniosek innym uczestnikom procesu inwestycyjno-budowlanego – przed zapisaniem i przed wysłaniem. Inwestor wypełniający formularz może go udostępnić pozostałym inwestorom również w trybie edycji, na przykład w celu uzupełnienia wniosku. Jeśli występujemy w roli pełnomocnika, udostępniamy go inwestorom, a jeśli jesteśmy w zarządzie firmy – pozostałym członkom zarządu. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, ponieważ udostępnianie polega na wpisaniu dowolnego adresu e-mail innego użytkownika serwisu podczas wypełniania wniosku.

API

Dobra wiadomość dla wszystkich zaawansowanych cyfrowo jednostek samorządu terytorialnego. Nowy serwis posiada interfejs dla programistów, umożliwia podstawową integrację i zaczytanie danych do innych systemów, np. lokalnych systemów dziedzinowych, z którego korzystają starostwa powiatowe. Docelowo dzięki API sprawy prowadzone przez pracowników organów terenowych mogą być prowadzone szybciej.
Urzędy zainteresowane integracją swojego oprogramowania z serwisem e-Budownictwo powinny zgłosić zapotrzebowanie poprzez wysłanie maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Podsumowanie

Strona z podsumowaniem pojawiła się w serwisie e-Budownictwo wcześniej, ale warto ją teraz omówić. W serwisie e-Budownictwo, zanim zapiszemy wniosek, możemy na końcu zapoznać się ze wszystkimi informacjami dokumentu na jednej, kompaktowej stronie. To bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Kiedy wypełniamy wniosek, często robimy to w pośpiechu. Pewne dane mogą nam umknąć, zdarzają się pomyłki i potknięcia. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek załatwiał jakąś sprawę urzędową. Dokument w postaci papierowej można szybko sczytać przed wysłaniem. Podobnie jest w aplikacji do generowania ważnych, urzędowych dokumentów. Na samym końcu sprawdzamy, czy wszystko się zgadza i zapisujemy. Zapis wniosku jest istotny, ponieważ wiąże się z nadaniem ID wniosku – unikalnego numeru, pod którym wniosek będzie identyfikowany przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. Urzędnik będzie się posługiwał numerem ID w celu zlokalizowania oryginalnego dokumentu dostarczonego do urzędu na skrzynkę ePUAP.

Źródło: GUNB

Czw., 7 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba