Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm przyjął ustawę o budowie domów do 70 mkw bez formalności

Sejm przyjął ustawę o budowie domów do 70 mkw bez formalności fotolia.pl

Nowe przepisy przewidują prawo do rozpoczęcia budowy domu do 70 metrów kwadratowych bez uzyskania pozwolenia na budowę. Obowiązywać będzie jedynie zgłoszenie. Sejm przyjął ustawę w piątek, 17 września br. Następnie trafi ona do Senatu.

Projekt ustawy trafił do Sejmu z pominięciem zaopiniowania jej przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Rozwiązanie zaproponowane w ustawie znalazło się w pakiecie zmian legislacyjnych w ramach Polskiego Ładu. Zmiana przepisów spowoduje, że budowa małego domu jednorodzinnego nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Nie będzie również obowiązku ustanawiania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Wprowadzone mają być ponadto uproszczenia w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Rozszerzona ma być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

Źródło: PAP

Pt., 17 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska