Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych – ruszyły konsultacje publiczne

Projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych – ruszyły konsultacje publiczne fotolia.pl

22 lipca rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Rozwiązania zaproponowane w dokumencie mają sprawić, że będą mogły powstawać domy i mieszkania budowane na własne potrzeby jako wspólna inwestycja.

Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób, które chcą wspólnie kupić działkę i wybudować na niej dom lub domy, w których późnej zamieszkają. W kooperatywie można też wyremontować już istniejący budynek i pod kątem potrzeb przyszłych mieszkańców - członków Kooperatywy.

Dzięki proponowanym rozwiązaniom gminy będą mogły włączyć się szerzej w działania wspierające oddolne budownictwa mieszkaniowe, sprzyjając zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych członkom wspólnoty samorządowej. Zbywając członkom kooperatyw mieszkaniowych i nowym spółdzielniom mieszkaniowym nieruchomości w drodze przetargu z bonifikatą, będą mogły ponadto ubiegać się o bezzwrotny grant z budżetu państwa na inwestycje w infrastrukturę techniczną lub społeczną na swoim terenie.

W projekcie ustawy określono zasady funkcjonowania kooperatyw. Przewidziano też szczególne zasady zakupu nieruchomości, które należą do zasobu gminy. Ma to służyć realizacji potrzeb związanych z oddolnym budownictwem mieszkaniowym. Z proponowanych rozwiązań będą mogli skorzystać członkowie kooperatyw mieszkaniowych i nowe spółdzielnie mieszkaniowe.

Z treścią projektu ustawy można zapoznać się tutaj.

Źródło: MRPiT

Czw., 29 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska