Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NSA: analiza zgody właściciela na rozbiórkę to za mało na przekazanie do ponownego rozpatrzenia

NSA: analiza zgody właściciela na rozbiórkę to za mało na przekazanie do ponownego rozpatrzenia fotolia.pl

„Podkreślenia wymaga, że sprawdzenie poprawności formalnej wniosku o pozwolenie na rozbiórkę nie jest ustalaniem stanu faktycznego sprawy. Błędnie zatem organ odwoławczy, a następnie Sąd I instancji wskazują na konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Prawidłowość sprawdzenia wymogów formalnych wniosku o pozwolenie na rozbiórkę podlega ocenie pod kątem zgodności z prawem materialnym – art. 33 ust. 4 Prawa budowlanego, nie zaś z przepisami postępowania dotyczącymi ustalenia stanu faktycznego sprawy. W tej sytuacji brak było podstaw do zastosowania art. 138 § 2 k.p.a. przez organ odwoławczy” – to teza z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na jakie jeszcze kwestie zwrócił uwagę Sąd w uzasadnieniu?

W omawianej sprawie powodem uchylenia decyzji organu I instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia było stwierdzenie przez organ odwoławczy, że organ I instancji udzielił pozwolenia na rozbiórkę błędnie ustalając, że do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę dołączono zgodę właściciela obiektu zgodnie z art. 33 ust. 4 pkt 1 Prawa budowlanego. Organ odwoławczy wskazał, że organ I instancji naruszył art. 33 ust. 4 pkt 1 Prawa budowlanego, a także art. 7, 77 § 1, 80 i 107 § 3 k.p.a. przez brak zebrania dostatecznego materiału dowodowego w sprawie.

NSA stwierdził, że wydając decyzję na podstawie art. 138 § 2 k.p.a. organ odwoławczy uchylił się od rozpatrzenia sprawy, błędnie przy tym wskazując, że jest związany stanowiskiem zawartym w nieprawomocnym wyroku sądu powszechnego, dotyczącym innej uchwały. Naczelny Sąd wskazał wyraźnie, że w omawianej sprawie ustalenia tego, czy Wspólnota Mieszkaniowa przedłożyła zgodę właściciela obiektu na rozbiórkę, czy też nie, winien dokonać samodzielnie organ II instancji. Według NSA trudno było uznać, żeby dokonanie oceny załączników do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę, w tym przedłożonej uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej, wymagało uchylenia decyzji organu I instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 lipca 2021 r., II OSK 1247/21

Źródło: CBOSA

Pt., 23 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel