Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Plan miejscowy a ogrody działkowe – wyrok WSA

Plan miejscowy a ogrody działkowe – wyrok WSA fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przychylił się do zarzutów Wojewody wobec uchwały Rady Miejskiej w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i stwierdził nieważność części tej uchwały. Zarzuty Wojewody dotyczyły między innymi wspomnianej w tytule kwestii określenia zasad kształtowania zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania terenu w odniesieniu do terenów ogrodów działkowych.

Analizując sprawę Sąd w pierwszej kolejności przypomniał o tym, że zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych pod pojęciem rodzinnego ogródka działkowego należy rozumieć wydzielony obszar lub obszary przeznaczone na cele rodzinnych ogrodów działkowych, składające się z działek i terenu ogólnego, służące do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażone w infrastrukturę ogrodową. Idąc dalej WSA zaznaczył, że pod pojęciem działki należy rozumieć podstawową jednostkę przestrzenną rodzinnego ogrodu działkowego, której powierzchnia nie może przekraczać 500 m2, służącą zaspokajaniu potrzeb działkowca i jego rodziny w zakresie prowadzenia upraw ogrodniczych, wypoczynku i rekreacji (z art. 2 pkt 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych). Natomiast teren ogólny to grunt w rodzinnym ogrodzie działkowym, który nie stanowi wyodrębnionych działek, przeznaczony do wspólnego używania przez osoby korzystające z działek – podkreślił Sąd.

Zdaniem WSA słusznie wskazał Wojewoda, iż w art. 13 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zawarto ustalenia dotyczące parametrów obiektów, które można lokalizować na terenie działki, a sama ustawa nie określa szczegółowych zasad zagospodarowania terenów ogólnych wchodzących w skład rodzinnego ogrodu działkowego. Sąd zgodził się z Wojewodą także co do tego, iż na podstawie przepisu art. 2 pkt 9 definiującego pojęcie infrastruktury ogrodowej (przez co rozumieć budynki i budowle, ogrodzenia, aleje i drogi ogrodowe, place zabaw, świetlice, hydrofornie, sieci wodociągowe i energetyczne oraz inne urządzenia znajdujące się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego używania przez osoby korzystające z działek oraz służące do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rodzinnego ogrodu działkowego, o ile nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa) można wysnuć wniosek, że na terenie ogólnym możliwa jest lokalizacja budynków i budowli innych niż altany i budynki gospodarcze. Z powyższych względów zdaniem Wojewódzkiego Sądu dla terenów ogólnych rodzinnych ogródków działkowych winny zostać określone wskaźniki zagospodarowania, chyba że organ uchwałodawczy zdecyduje się na wprowadzenie zakazu zabudowy tego terenu – w omawianej sprawie to jednak nie nastąpiło.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 2 czerwca 2021 r., IV SA/Po 26/21

Źródło: CBOSA

Sob., 19 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel