Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wody Polskie zachęcają do korzystania z Hydroportalu

Wody Polskie zachęcają do korzystania z Hydroportalu fotolia.pl

Hydroportal to publiczny portal mapowy, w którym zgromadzone zostały informacje dla obszaru Polski powiązane z szeroko pojętą tematyką gospodarki wodnej, odnoszące się m.in. do kwestii ryzyka powodziowego, sieci hydrograficznej, urządzeń i budowli wodnych czy planów gospodarowania wodami, gdzie znajdziemy informacje o jednolitych częściach wód powierzchniowych i podziemnych. O szczegółach szerzej poniżej.

Jakie dane można znaleźć na Hydroportalu?

Dla łatwiejszego i szybszego wyszukania potrzebnych informacji dane na Hydroportalu zostały pogrupowane w kilka modułów tematycznych, z dostępem do następujących zbiorów danych:

  • Wstępna ocena ryzyka powodziowego (WORP);
  • Mapy zagrożenia powodziowego (MZP);
  • Mapy ryzyka powodziowego (MRP);
  • Plany gospodarowania wodami;
  • Plany zarządzania ryzykiem powodziowym;
  • Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych;
  • System informacyjny gospodarowania wodami (SIGW);
  • Mapy MZP i MRP w formacie PDF.

Portal jest sukcesywnie zasilany nowymi zbiorami, np. obrazującymi plan przeciwdziałania skutkom suszy. Informacje o nowo opublikowanych danych będą umieszczane na stronie internetowej Wód Polskich.

Jakie funkcjonalności oferuje Hydroportal?

Interfejs Hydroportalu jest przyjazny użytkownikowi i nie różni się zasadniczo od serwisów mapowych udostępnianych przez inne instytucje. Wśród najważniejszych funkcjonalności znajdziemy identyfikację obiektów, przygotowanie własnych kompozycji mapowych i podłączanie usług WMS, wykonywanie pomiarów długości, obliczanie powierzchni, a nawet zaawansowane opcje szkicowania. Serwis wyświetla współrzędne kursora w układach PUWG 1992, PUWG 2000 i WGS 84. Hydroportal został wzbogacony o narzędzia wyszukiwania po nazwach miejscowości, obiektów hydrograficznych i hydrotechnicznych oraz jednostek Wód Polskich. Służą do tego specjalne narzędzia w zakładce „Wyszukiwania”. Zawartość tej zakładki różni się w zależności od modułu, w którym aktualnie się znajdujemy. Po wybraniu odpowiedniego narzędzia i wprowadzeniu niezbędnych informacji możliwe jest wyszukanie obiektów spełniających zadane kryteria. Bardzo przydatną opcją jest również wyszukiwanie po działkach. Wystarczy podać wybrane parametry działki, np. województwo, powiat, gmina, obręb, numer i w szybki sposób możemy pozyskać informacje o interesującej nas nieruchomości.

Hydroportal dla obywatela    

Dzięki prostej obsłudze i rozbudowanej funkcjonalności Hydroportal to praktyczne zastosowanie dla każdego z nas. Jeśli chcemy złożyć wniosek do zarządu zlewni Wód Polskich, a mamy wątpliwości, do której jednostki - właściwej pod względem terytorialnym - powinna trafić nasza sprawa, możemy to szybko sprawdzić na Hydroportalu wykorzystując warstwę tematyczną „Granice jednostek Wód Polskich” i narzędzie identyfikacji. Po przybliżeniu widoku mapy do interesującego nas obszaru włączamy warstwę z granicami jednostek, wybieramy narzędzie identyfikacji i klikamy na interesujący nas obszar na mapie – pojawi się wówczas nowe okno ze wskazaniem jednostek właściwych miejscowo dla realizacji naszej sprawy.

Hydroportal dla inwestora

Jeśli panujemy budowę urządzenia wodnego lub zamierzamy korzystać z wód w sposób, który może mieć negatywny wpływ na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych ustalonych dla zasobów wodnych sprawdźmy, czy na obszarze planowanego działania wyznaczono jednolitą część wód i jakie ewentualne ograniczenia nas dotyczą. Informacje te znajdziemy w module Plany gospodarowania wodami. Po załadowaniu mapy wystarczy przybliżyć widok do interesującego nas obszaru. Następnie, wykorzystując narzędzie identyfikacji, możemy łatwo sprawdzić, w zlewni której jednolitej części wód się znajduje i uzyskać szczegółowe informacje dla wskazanej jednostki planistycznej.

Po potwierdzeniu, że na interesującym nas obszarze występuje jednolita część wód i chcemy zapoznać się z informacjami na jej temat, możemy skorzystać z narzędzia „Wyszukiwanie JCW”. Po podaniu określonego parametru, na przykład nazwy, narzędzie umożliwia znalezienie konkretnego obiektu. Gdy w wynikach wyszukiwania pojawi się interesująca nas jednolita część wód, należy kliknąć w pole z jej nazwą. Wówczas widok mapy zostanie przybliżony do wyszukanego obiektu oraz pojawi się dodatkowe okno ze szczegółowymi informacjami, w tym linkiem do karty charakterystyki tej JCW.

Hydroportal jako narzędzie wspomagające realizację projektów branżowych

Prace projektowe często wymagają analizy danych udostępnianych przez różne instytucje. Dzięki narzędziu „Dodaj WMS/WMTS” możliwe jest podłączanie do widoku mapy zewnętrznych serwisów mapowych w formacie WMS (międzynarodowy standard udostępniania danych przestrzennych w postaci rastrowej) i WMTS (międzynarodowy standard udostępniania danych przestrzennych w postaci rastrowych, predefiniowanych fragmentów mapy, tzw. kafli). Ponadto na Hydroportalu są wskazane adresy usług WMS/WMTS zbiorów udostępnianych przez PGW Wody Polskie, z których można skorzystać w dowolnym oprogramowaniu GIS. Aktualne informacje o dotychczas udostępnionych usługach sieciowych znajdziesz w zakładce „Dodaj WMS/WMTS”.

Do Hydroportalu można przejść tutaj.

Źródło: www.wody.gov.pl

Śr., 9 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel