Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy w czasie epidemii może działać miejska fontanna?

Czy w czasie epidemii może działać miejska fontanna? fotolia.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wystosował komunikat na temat uruchomienia i funkcjonowania w czasie epidemii fontann różnego typu, zespołów fontann w formie parków fontann, instalacji wodnych typu ”dry plaza” oraz tężni ulicznych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce oraz zagrożeń związanych z korzystaniem z powyższych obiektów.

W czasie epidemii nie został ustanowiony zakaz w zakresie funkcjonowania fontann różnego typu, zespołów fontann w formie parków fontann, instalacji wodnych typu ”dry plaza” oraz tężni ulicznych, zatem obiekty te mogą pozostawać czynne przez cały czas.

Skażenie wody i aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann, pod warunkiem, że woda w nich podlega dezynfekcji związkami chloru w praktyce jest nikłe. SARS-CoV-2 cechuje się znaczną podatnością na działanie dezynfekcyjne związków chloru.

Jednak należy pamiętać, że ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann różnego typu i zespołów fontann, instalacji wodnych typu ”dry plaza”, tężni ulicznych, wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i utrudnionej możliwości utrzymywania dystansu społecznego.

W przypadku korzystania z maseczki w trakcie odpoczynku w miejscach, w których jest wytwarzany aerozol wodny, nie należy dopuszczać do jej zawilgocenia. Wilgotna maseczka utrudnia oddychanie, a ponadto nie spełnia swojej roli ochronnej.

Źródło: GIS 

Pt., 28 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek