Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie projektu – powodem elektronizacja

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie projektu – powodem elektronizacja fotolia.pl

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego – w imieniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii – skierował do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego (oraz równolegle do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych) projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Z dniem 1 lipca 2021 r. wejdą w życie przepisy przewidujące, że projekt budowlany może być sporządzony nie tylko w postaci papierowej, ale również elektronicznej (zob. art. 34 ust. 3f ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane), stąd też konieczne jest dostosowanie obecnie obowiązującego rozporządzenia do nowych regulacji.

W zakresie projektu budowlanego sporządzanego w postaci papierowej projekt rozporządzenia przewiduje rezygnację z obowiązku dołączania do niego karty tytułowej, której zawartość w zasadzie znajduje się na stronach tytułowych poszczególnych części projektu budowlanego i jej sporządzanie rodzi problemy w praktyce – zmiana ta była postulowana przez izby samorządu zawodowego.

Projekt budowlany w postaci elektronicznej ma być sporządzany w plikach komputerowych, przy czym niektóre z elementów projektu budowlanego będą musiały być sporządzane w formacie PDF. Inne elementy, jak np. opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego, mają móc być sporządzone w innym formacie (ponieważ z przepisów szczególnych może wynikać, że takie opinie czy pozwolenia mogą być sporządzane w innych formatach, a tym samym rozporządzenie nie może tych przepisów ograniczać).

Jak sygnalizują autorzy projektu, projektowane rozwiązania znajdujące się w części rysunkowej zapisywanej w pliku w formacie PDF będą musiały dodatkowo być sporządzone w formacie wektorowym – co oznacza, że nie cały plik, ale tylko rysunki zawierające projektowane rozwiązania będą musiały być wykonane w technice wektorowej. W szczególności ma to znaczenie przy projekcie zagospodarowania działki lub terenu, który sporządza się na mapie (kopii) do celów projektowych. Projektodawcy sygnalizują, że mapa sama w sobie nie będzie musiała być sporządzana w formacie wektorowym, gdyż obecnie w wielu przypadkach nie ma takiej możliwości – natomiast rysunki projektowanych obiektów nanoszone na taką mapę będą już musiały być sporządzone w formacie wektorowym.

Ze względów technicznych pojedynczy plik projektu budowlanego nie będzie mógł przekraczać 50 MB. W przypadku większych projektów budowlanych projekt będzie musiał być rozbity na kilka plików – wówczas każdy z plików ma być traktowany jako odrębny tom.

Z projektem rozporządzenia można się zapoznać tutaj.

Pt., 7 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel