Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA o niespójności obszaru miejscowego planu z obszarem z uchwały o przystąpieniu do jego sporządzania

WSA o niespójności obszaru miejscowego planu z obszarem z uchwały o przystąpieniu do jego sporządzania fotolia.pl

„Uchwalenie planu wbrew postanowieniom rady gminy wyrażonym w uchwale o przystąpieniu do jego sporządzania powoduje rażące (istotne) naruszenie określonych w tych przepisach zasad postępowania planistycznego uzasadniających stwierdzenie nieważności planu miejscowego na podstawie art. 28, a wadliwości tej nie konwaliduje uwzględnienie terenu niewskazanego w uchwale o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego w dalszej części procedury planistycznej” – to teza z wyroku WSA w Poznaniu. Na jakie wątki zwrócił uwagę Sąd w uzasadnieniu?

Na wstępie odnosząc się do zasad sporządzania planu miejscowego Sąd wskazał, iż są to standardy odnoszące się do merytorycznych ustaleń planu, związane z jego treścią oraz parametrami technicznymi i wymaganiami dotyczącymi dokumentacji planu – dla normatywnego wyznaczenia tych standardów znaczenie mają w szczególności przepisy art. 15, 17 pkt 4 i art. 20 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Idąc dalej Wojewódzki Sąd przypomniał o tym, że przepis art. 14 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stanowi, iż załącznik graficzny do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinien przedstawiać granice objęte projektem planu – a zatem załącznik graficzny do uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wyznacza granice obszaru objętego projektowanym planem. Sąd podkreślił, że obszar objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny z obszarem wyznaczonym uchwałą o przystąpieniu do sporządzania lub zmiany planu, a w każdym razie obszar uchwalonego planu nie może być większy niż pierwotnie zakładano rozpoczynając procedurę planistyczną. Uchwała o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego ma bowiem również istotne funkcje informacyjne, wskazujące zainteresowanym podmiotom, czy planowana uchwała dotyczy czy też nie dotyczy nieruchomości stanowiących np. ich własność, a tym samym umożliwia im podjęcie decyzji co do uczestniczenia w procedurze planistycznej poprzez składanie wniosków czy uwag do planu – orzekł WSA.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 kwietnia 2021 r., IV SA/Po 208/21

Źródło: CBOSA

Sob., 8 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel