Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W ewidencji las, a roślinności brak – i co dalej z oznaczeniem w EGiB?

W ewidencji las, a roślinności brak – i co dalej z oznaczeniem w EGiB? fotolia.pl

Organy obydwóch instancji odmówiły Skarżącej dokonania aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków. Zmiana miała polegać na usunięciu oznaczenia Ls (las klasy V i VI) dla części działek i wpisaniu w to miejsce oznaczenia „nieużytki”. W uzasadnieniu wniosku zainteresowana podniosła, że na skutek nawałnicy, która przeszła nad województwem w sierpniu 2017 r., las znajdujący się na przedmiotowych nieruchomościach przestał istnieć, a grunty stały się nieużytkami. Jak sprawę ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu?

Sąd wskazał, że przejściowe pozbawienie roślinności nie przesądza o braku bytu prawnego lasu, bowiem zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy o lasach na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek ponownego wprowadzania roślinności leśnej (upraw leśnych) w lasach w okresie do 5 lat od usunięcia drzewostanu. Sąd zwrócił również uwagę na art. 20 ust. 2 ustawy o lasach, zgodnie z którym w ewidencji gruntów i budynków uwzględnia się ustalenia planów urządzenia lasu i uproszczonych planów urządzenia lasu dotyczące granic i powierzchni lasu. Płynący z tego przepisu nakaz uwzględniania w ewidencji gruntów i budynków ustaleń planów urządzenia lasu i uproszczonych planów urządzenia lasu, dotyczących granic i powierzchni lasu, należy w ocenie WSA odnosić do wszelkich czynności w ramach postępowania aktualizacyjnego danych w ewidencji gruntów i budynków, w tym modernizacji oraz ewentualnie postępowania klasyfikacyjnego. Jak podkreślił WSA, w orzecznictwie wskazuje się na to, że wskazany przepis stanowi lex specialis w stosunku do ogólnych zasad dotyczących sposobu uwzględniania i wprowadzania zmian w ewidencji gruntów i budynków.

Sąd uznał racje Skarżącej, która wskazywała na określone niedogodności związane z utrzymaniem leśnego zagospodarowania gruntów, na których doszło według jej twierdzeń do zniszczenia drzewostanu na skutek siły wyższej. Niemniej WSA od razu zauważył, że takie okoliczności jednak nie mają doniosłości prawnej na płaszczyźnie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków. Kończąc Wojewódzki Sąd zaznaczył, że zmiana lasu na innego rodzaju użytek (czy też odpowiednio nieużytek) jest dopuszczalna jedynie w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów i następuje na podstawie decyzji administracyjnej, którą w stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa wydaje starosta na wniosek właściciela lasu (art. 13 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy o lasach).

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 lutego 2021 r., II SA/Po 355/20

Źródło: CBOSA

Czw., 22 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel