Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Cechy decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego

Cechy decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego fotolia.pl

Choć decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego może mieć daleko idące konsekwencje, to jednak sama w sobie prawa własności nie narusza. Strona nie może  domagać się aby wnioskodawca zmienił przebieg inwestycji. Tak wynika z niedawnego wyroku WSA w Olsztynie.

Sprawa dotyczyła zamierzenia polegającego na budowie sieci wodociągowej. Odnosząc się okoliczności sprawy Sąd wskazał, że samo wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, w której w trasie planowanej inwestycji uwzględniono wykorzystanie działki skarżącej nie ogranicza własności tej nieruchomości. Wobec tego brak zgody właściciela lub współwłaściciela nieruchomości, na której planowane jest zlokalizowanie inwestycji celu publicznego nie ma wpływu na rozstrzygnięcie sprawy.

Nie jest możliwe domaganie się przez organ od wnioskodawcy, by ten zmodyfikował wniosek i planowany przebieg inwestycji, a takiego działania ze strony organu w istocie domaga się skarżąca, zarzucając organom pominięcie wariantu przebiegu sieci wodociągowej, proponowanego przez skarżącą. Sąd przypomniał decyzja lokalizacyjna ma charakter związany, a spełnienie ustawowych przesłanek do wydania decyzji powoduje, że organ ma obowiązek wydać decyzję pozytywną. Uwagi dotyczące możliwości zrealizowania inwestycji w innym wariancie są więc bez wpływu na poprawność decyzji, o ile nie zostaną one powiązane z przesłankami, od których ustawodawca uzależnia wydanie decyzji lokalizacyjnej.

Wyrok WSA w Olsztynie z 4 marca 2021 r. sygn. II SA/Ol 881/20.

Źródło: CBOSA

Czw., 15 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel