Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organy konserwatorskie nie zastępują organów administracji architektoniczno-budowlanej

Organy konserwatorskie nie zastępują organów administracji architektoniczno-budowlanej fotolia.pl

Tytułowa teza wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który analizował zgodność z przepisami prawa postanowień odmawiających uzgodnienia pozwolenia na rozbudowę i przebudowę lokalu usługowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania. Co dokładnie wskazał Sąd?

WSA podkreślił, że mając na uwadze treść art. 35 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy – Prawo budowlane, zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymogami ochrony środowiska, jak również zgodności projektu zagospodarowania działki z przepisami techniczno-budowlanymi sprawdza organ właściwy w sprawie wydania pozwolenia na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu – wbrew stanowisku Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – organy ochrony zabytków (organy konserwatorskie, o jakich mowa w art. 89 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami) nie są uprawnione ani też powołane do badania zgodności inwestycji z uregulowaniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; podobnie jak nie są te organy ochrony zabytków właściwe do badania, czy planowana inwestycja nie narusza uregulowania warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, skoro zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami techniczno-budowlanymi, zawsze sprawdza organ właściwy w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę (vide wyrok NSA z 23 października 2017 r., II OSK 225/16).

Sąd zauważył także, że w świetle regulacji art. 4 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wszystkie działania i rozstrzygnięcia organu konserwatorskiego winny być podejmowane dla zapewnienia odpowiednich warunków, umożliwiających zachowanie zabytków we właściwym stanie, ich odpowiedniego zagospodarowania i utrzymania, zapobiegania zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla ich wartości, udaremnienia niszczenia i właściwego korzystania z zabytków.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lutego 2021 r., VII SA/Wa 1643/20

Źródło: CBOSA

Pt., 5 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel