Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W Sejmie o lex deweloper i reformie planowania

W Sejmie o lex deweloper i reformie planowania fotolia.pl

23 lutego 2021 r. odbyło się posiedzenie połączonych sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Samorządu i Polityki Regionalnej, na którym wiceminister rozwoju Anna Kornecka przedstawiła po pierwsze ocenę funkcjonowania ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, a po drugie zaprezentowała kierunki i stan zaawansowania prac nad reformą systemu planowania przestrzennego.

Lex deweloper – Ministerstwo myśli

Ministerstwo stoi na stanowisku, że ze względu na to, iż jak na razie znane są wyniki badań statystycznych jedynie za 2019 rok, to posiadane materiały nie pozwalają sprawdzić, czy cele ustawy zostały zrealizowane, a krótki czas obowiązywania ustawy nie pozwala na pełną ocenę
funkcjonowania przepisów.

W konsekwencji – prócz kilku głosów w dyskusji – ustalono, że po zebraniu kolejnych danych statystycznych do kwietnia 2021 r. w połowie roku do Komisji Infrastruktury zostanie przekazany rozszerzony raport w przedmiocie tzw. specustawy mieszkaniowej.

W załączeniu przedstawiamy prezentację, która została wyświetlona w tej sprawie na posiedzeniu.

Reforma planowania – może tym razem się uda?

Wiceminister Kornecka w kontekście reformy planowania przestrzennego stwierdziła na wstępie, że skoro obecnie obowiązująca ustawa pozwalała i pozwala na to, żeby przez 18 lat od dnia jej uchwalenia nie powstały plany miejscowe, to na pewno nie jest pozbawiona wad. Zwróciła uwagę m.in. na zjawisko mnogości terenów mieszkaniowych w planach – ale niekoniecznie takich, na których chcieliby mieszkać mieszkańcy. Poinformowała również o tym, że udało się wywalczyć środki w ramach Krajowego Planu Odbudowy na sfinansowanie części kosztów reformy. Nowa ustawa miałaby wejść w życie po upływie 2-3 lat od dnia jej uchwalenia, stąd też do jej efektów jeszcze daleko. Ponadto Minister Kornecka zaznaczyła, że konieczna jest również reforma Prawa budowlanego – ale to dopiero niejako w konsekwencji reformy planowania.

W załączeniu przedstawiamy prezentację, która została wyświetlona w tej sprawie na posiedzeniu.

Załączniki:
Pobierz ten plik (MRPiT-reforma-planowania-przestrzennego-03 LM.pdf)Prezentacja 11278 kB
Pobierz ten plik (Prezentacja monitoring specustawy mieszkaniowej.pdf)Prezentacja 2387 kB
Pt., 26 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel