Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inwestorowi – mimo obwieszczenia – należy doręczyć decyzję

Inwestorowi – mimo obwieszczenia – należy doręczyć decyzję fotolia.pl

Tytułowa teza wynika z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jaki był przedmiot sprawy i jak NSA uzasadnił swoje rozstrzygnięcie?

W omawianej sprawie Sąd analizował kwestię początku biegu terminu na wniesienie odwołania (na podstawie art. 129 § 2 k.p.a.). Wskazał przy tym generalnie, że termin na wniesienie odwołania przez inwestora wnioskującego o pozwolenie na budowę powinien być liczony od dnia doręczenia decyzji w sposób indywidualny.

Za takim rozwiązaniem przemawiają w ocenie NSA względy wynikające z celowościowej, funkcjonalnej i systemowej wykładni przepisów art. 109 k.p.a., art. 49 k.p.a., art. 49a i 49b k.p.a. Naczelny Sąd powołał się w tym zakresie na postanowienie NSA zapadłe w sprawie o sygnaturze II OPP 47/17, według którego co do zasady w postępowaniach administracyjnych związanych z procesem inwestycyjnym w drodze obwieszczenia mogą być zawiadamiane o wydaniu decyzji inne strony poza inwestorem (por. m.in. art. 5a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, art. 11f ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych). Jak stwierdził Naczelny Sąd, uwarunkowania systemowe nakazują tę regułę zastosować także w sprawach, w których procedura zawiadamiania stron o decyzjach odbywa się w trybie art. 49a k.p.a. Zdaniem NSA trudno byłoby bowiem racjonalnie założyć, że inwestor będący wnioskodawcą i adresatem decyzji miałby o jej wydaniu dowiadywać się z obwieszczenia, a nadto zapoznanie się z jej treścią wymagałoby dodatkowego wniosku, o którym mowa w art. 49b k.p.a. Skoro celem wprowadzenia szczególnych przepisów art. 49 k.p.a. i 49a k.p.a. było przyspieszenie i ułatwienie prowadzenia postępowania administracyjnego, co ma szczególne znaczenie w sprawach inwestycyjnych prowadzonych z udziałem wielu stron, to ich stosowanie nie może powodować dla samego inwestora utrudnień większych niż w zwykłych postępowaniach, w których obowiązuje zasada doręczania stronom decyzji na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznych w sposób określony w przepisach art. 39-48 k.p.a. – orzekł NSA.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 października 2020 r., II OSK 1735/20

Źródło: CBOSA

Sob., 14 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel