Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Białystok: siedziba dworca oddana do użytku

Białystok: siedziba dworca oddana do użytku fotolia.pl

Pasażerowie mogą już korzystać z odnowionego budynku dworca PKP w Białymstoku. Jedna z kluczowych inwestycji PKP S.A oparła się na przywróceniu obiektowi jego historycznego charakteru. Wnętrze nawiązuje do tego z ok. 1910 roku. Łączny koszt inwestycji to ponad 45 mln zł.

Budynek białostockiego dworca w pełni odzyskał swój historyczny charakter. Wyburzona została antresola, która powstała podczas poprzedniej modernizacji, a także przybudówka dworca. Ze względu na wpisanie obiektu do rejestru zabytków prace budowlane toczyły się pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków. W środku przywrócono nawiązujące do tych historycznych zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy i ozdobne posadzki. Również elewacja budynku poddana została gruntownej odnowie - uwagę zwracają ozdobne zadaszone wejścia do budynku osadzone na żeliwnych stylizowanych słupach.

Dworzec jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku pojawiły się windy, dostosowane toalety, a także ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a, system umożliwiający wzmocnienie sygnału dla aparatów słuchowych przy kasach biletowych.  W przestrzeni dworca umiejscowiono defibrylator, pomocny w przypadkach konieczności udzielania pierwszej pomocy, w momencie zatrzymania akcji serca.

Przy modernizacji budynku zastosowano również rozwiązania ekologiczne, jak panele fotowoltaiczne na dachu dworca, energooszczędne oświetlenie czy rozwiązania w zakresie termomodernizacji.

Zmienił się nie tylko sam budynek ale też jego otoczenie. W ramach inwestycji uporządkowane zostały tereny zielone oraz nasadzono nowe drzewa i krzewy.

Dworzec w Białymstoku to trzeci, po Bielsku Podlaskim i Czeremsze, obiekt zrealizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie podlaskim.

Źródło: MI

Śr., 7 Prn. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska