Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kodeks urbanistyczno-budowlany jednym z priorytetów resortu infrastruktury i rozwoju

Kodeks urbanistyczno-budowlany jednym z priorytetów resortu infrastruktury i rozwoju fotolia.pl

W ostatnim ze spotkań Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego uczestniczyła Wicepremier Rady Ministrów Elżbieta Bieńkowska.

Pani Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że opracowanie Kodeksu jest jedynym z priorytetów resortu oraz że powinien on przynieść skutek w postaci polepszenia warunków inwestowania, zarówno w przypadku całej gospodarki jak i pojedynczych inwestycji. Kończąc wystąpienie, życzyła członkom Komisji utrzymania dotychczasowego, intensywnego tempa prac.

W dalszej części obrad Komisja zajęła się problematyką przepisów i standardów urbanistycznych a także scaleniami i podziałem nieruchomości. Na zakończenie omówiono także regulacje uzupełniające Kodeksu.

W tym zakresie Komisja podjęła następujące rozstrzygnięcia:

1. Materiał dotyczący standardów i przepisów urbanistycznych przyjęto do dalszych prac

2. Propozycję regulacji scalenia i podziału nieruchomości przyjęto do dalszych prac.

3. Obowiązkowe scalenie i podział nieruchomości - w przypadku uchwalenia planu miejscowego dla obszarów zabudowanych i rozwoju zabudowy, jeżeli struktura nieruchomości nie pozwala na zagospodarowanie terenu zgodnie z planem. Na obszarach o ograniczonej zabudowie przeprowadzenie scaleń i podziałów jest dopuszczalne.

4. Analiza struktury własnościowej nieruchomości przeprowadzana będzie w toku procedury planistycznej, nie przed jej rozpoczęciem.

5. Rezygnacja z regulacji dotyczącej braku możliwości orzeczenia przez sąd powszechny nakazu rozbiórki w przypadku, gdy obiekt wzniesiono na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę.

6. Specjalne zasady wzruszania rozstrzygnięć w procesie inwestycyjno-budowlanym rozszerzone będą na rozstrzygnięcia inne niż decyzja o pozwoleniu na budowę, przy przyjęciu ograniczenia czasowego - 5 lat od dnia wejścia do obrotu prawnego.

7. W przypadku, gdy organ nie wniósł sprzeciwu od zgłoszenia sprzecznego z prawem – brak sprzeciwu wyłącza co do zasady możliwość stwierdzenia samowoli budowlanej, pozę przypadkami, gdy inwestor działał w złej wierze lub z zamiarem obejścia przepisów.

8. Odnośnie modelu nadzoru autorskiego - w przypadku uchylenia się projektanta od sprawowanie nadzoru projektowego (tj. realizacji inwestycji zgodnie z projektem), może go sprawować inna osoba.

Na tym posiedzenie zakończono.

Czw., 27 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka