Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O sytuacji w Powiecie Garwolińskim. Wywiad ze Starostą Mirosławem Walickim

O sytuacji w Powiecie Garwolińskim. Wywiad ze Starostą Mirosławem Walickim na zdjęciu: Mirosław Walicki

Polska i świat walczą z epidemią koronawirusa. Czy Powiat Gawroliński jest na to gotowy? Z jakimi problemami się zmaga? I czy da radę zrealizować nałożone na powiat zadania? Zapytaliśmy Starostę Powiatu Gawrolińskiego, Mirosława Walickiego, Członka Zarządu ZPP.

Mamy obecnie w kraju stan zagrożenia epidemicznego. Jak wygląda sytuacja w szpitalu w Gawrolinie? Szpital jest przygotowany? Czegoś brakuje?

Mirosław Walicki: W tej chwili szpital jest przygotowany, akurat w naszym powiecie sytuacja jest spokojna, o ile można to powiedzieć w takim kontekście. Nie mamy żadnych przypadków oczekujących na wynik, podejrzanych o zarażenie koronawirusem. Posiadamy sprzęt zabezpieczający, jesteśmy obecnie na etapie poszukiwania respiratora i to jest nasz główny problem.

Jakie wsparcie ze strony innych organów, w tym państwowych, otrzymał szpital?

Mirosław Walicki: Szpital otrzymał od Wojewody pieniądze na zakup sprzętu do zabezpieczenia jednorazowego i kombinezonów plus respirator. Ale w obecnej chwili jesteśmy na etapie poszukiwania na rynku tego respiratora.

Czy powiat jest w stanie sprostać zadaniom, jakie nakłada na niego plan zarządzania kryzysowego?

Mirosław Walicki: Tak jak mówiłem, sytuacja w Powiecie Gawrolińskim jest względnie spokojna i jeżeli nadal taka pozostanie, czyli będziemy mieli czas na podejmowanie decyzji i działań, to jesteśmy w stanie tym zadaniom podołać. Jeżeli sytuacja będzie mniej spokojna, wtedy być może pojawią się trudności, natomiast na chwilę obecną realizujemy wszystkie zadania i to, co nakładają na nas ustawodawcy.

Co Pana zdaniem już teraz powinien zrobić Rząd czy Wojewoda, aby podmioty lecznicze prowadzone przez powiat efektywnie mogły współdziałać w obecnej - jakże trudnej - sytuacji?

Mirosław Walicki: Zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest sprzęt. Trudno mi w tej chwili teoretyzować, co się zdarzy, gdy sytuacja zacznie być bardziej dynamiczna natomiast jak na tę chwilę jesteśmy przygotowani, jesteśmy w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Tutaj takimi zadaniami, które stoją przed samorządem są miejsca kwarantanny zbiorowej. W tej chwili mamy wskazane dwa takie miejsca i obydwa są przygotowane na przyjęcie wskazanych przez Wojewodę  pacjentów.

Pt., 20 Mrz. 2020 0 Komentarzy
Małgorzata Węgrzyn
sekretarz redakcji Małgorzata Węgrzyn