Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stawiam na służbę zdrowia i oświatę - wywiad z Tadeuszem Chrzanem

Stawiam na służbę zdrowia i oświatę - wywiad z Tadeuszem Chrzanem na zdjęciu: Tadeusz Chrzan

Jak widzi Pan swoją rolę – jako wiceprezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich bieżącej kadencji – czy jest coś, czym w szczególności chciałby się Pan zająć w bieżącej kadencji? – pytamy Starostę Jarosławskiego Tadeusza Chrzana.

Tadeusz Chrzan: Są dwa obszary szczególnie bliskie każdemu samorządowcowi, które w szczególny sposób będę chciał podnosić w czasie prac Związku Powiatów Polskich. To szeroko pojęta służba zdrowia oraz oświata i edukacja.

Jeśli chodzi o edukację priorytetem powinno być kształcenie zawodowe, dające realną szansę na znalezienie dobrej, wysokopłatnej pracy, nie tylko na lokalnym rynku pracy. Zmiany muszą zostać dostosowane do wymogów i realiów obecnej reformy oświatowej, w której istotną rolę odgrywają technika i branżowe szkoły zawodowe. Nie można likwidować żadnego kierunku, który daje szansę na znalezienie pracy. Trzeba też zadbać o tworzenie nowych, opartych na nowoczesnych technologiach. Takie doświadczenia mamy z realizacji dużego projektu współfinasowanego z funduszy unijnych o wartości blisko 5 mln zł pod nazwą „Bliżej rynku pracy – kompleksowy program edukacji zawodowej w Powiecie Jarosławskim”. W ciągu ostatnich dwóch lat pozyskane pieniądze wydaliśmy na szkolenia, staże, praktyki, kursy zawodowe, ale także wyposażenie pracowni, warsztatów, laboratoriów. Wśród wielu efektów projektów jest m.in. warta 150 tys. zł szkolna pracownia w Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących. Są i ciągnik, i samochód do nauki jazdy i drony i drukarki 3d i wiele innych zakupów. Ten projekt był komplementarny w stosunku do innego pn. „Wzmocnienie potencjału kształcenia zawodowego poprzez zakup wyposażenia dla Centrum Kształcenia Praktycznego w Jarosławiu”, w ramach którego zakupiono nowoczesne wyposażenie do 15 pracowni zawodowych za 3,5 mln złotych. Nie powinno zapominać się oczywiście o kształceniu ogólnokształcącym. Powinno się je wzmacniać i tak, jak w przypadku szkolnictwa zawodowego, również tutaj liczyłbym na innowacyjne i nowoczesne podejście do kształcenia młodych ludzi. Dobra szkoła to początek szczęśliwego dorosłego życia.

Dziennik Warto Wiedzieć: A służba zdrowia?

Tadeusz Chrzan: To temat, który dotyka każdego z nas. I dlatego nie można nie doceniać jego wagi. I to nie jest problemem, bo nie ma chyba samorządu, który by to lekceważył. Problemem jest natomiast w jaki skuteczny sposób reorganizować jej struktury, jak zapewniać pieniądze na inwestycje, jak podnosić standard świadczonych usług. Bez tych trzech elementów nie będzie w pełni skutecznej służby zdrowia. A przecież jeszcze zostają tak ważne programy profilaktyczne i prozdrowotne, bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Z tymi problemami borykam się, jako starosta jarosławski, od początku swojej samorządowej służby. Od roku 2016 przystąpiliśmy do gruntownej reorganizacji naszego powiatowego Centrum Opieki Medycznej. Znalazłem skutecznego menadżera, bo każdy sukces od tego się zaczyna. Opracowaliśmy cały plan, szukając źródeł na jego sfinansowanie. Obliczyliśmy, że będzie potrzeba ok 35 mln złotych, by jak to obrazowo powiedział dyrektor placówki „przenieść ją z XIX do XXI wieku”. Część, czyli nowe oddziały ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, blok operacyjny, lądowisko dla śmigłowców, już są gotowe, ale to dopiero początek. Za dwa-trzy lata nikt nie pozna naszego powiatowego szpitala. Czeka nas budowa i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz budynku dla przychodni specjalistycznych i łącznika między oddziałem zakaźnym a pozostałą częścią szpitala. Będzie także budowa kuchni przyszpitalnej oraz parkingów dla pacjentów i personelu Centrum Opieki Medycznej. Pieniędzy szukaliśmy w funduszach unijnych, rządowych. Jako samorząd wypuściliśmy także obligacje komunalne. Obecnie jesteśmy już w około 2/3 zaawansowania wszystkich planów i liczę, że około 2021 roku, będziemy mieli jeden z najlepszych szpitali powiatowych w Polsce. I tymi doświadczeniami będę się chciał podzielić z partnerami z ZPP, biorąc w zamian ich modele czy poszczególne elementy rozwiązywania problemów ze służbą zdrowia.

Dziennik Warto Wiedzieć: Skąd powiat bierze środki na inwestycje?

Tadeusz Chrzan: Od wielu lat chcąc sfinansować inwestycje na terenie naszego powiatu stosujemy różnorodne montaże finansowe. Jasnym dla każdego samorządowca jest, że z samego budżetu JST, nie byłoby stać na zmiany w drogach, służbie zdrowia czy edukacji. My szukamy dofinasowania w różnych źródłach. To przede wszystkich fundusze europejskie, ale także środku z budżetu państwa. Wypracowaliśmy także skuteczny model współpracy z samorządami gminnymi, który mówiąc pokrótce polega na finasowaniu inwestycji drogowych w poszczególnych gminach „pół na pół”, dogadując się, które drogi powiatowe w pierwszej kolejności będą remontowane. Mówiąc o inwestycjach drogowych, trzeba wspomnieć, że powiat jarosławski emituje także obligacje komunalne, moim zdaniem bardzo skuteczny sposób. Tylko w tamtym roku było to 10 mln złotych. Oczywiście z żelazną konsekwencją pilnujemy, żeby obligacje były emitowane „z głową”, bo nie chcemy w niebezpieczny sposób zadłużyć naszego samorządu.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jaki jest efekt tego typu montaży finansowych?

Tadeusz Chrzan: Dla przykładu w ciągu ostatnich czterech lat w drogi powiatowe zostało zainwestowane 70 mln złotych, z czego w samym roku 2018 - 36 mln złotych. Ogółem w kadencji 2014-2018 z różnych źródeł pozyskaliśmy ponad 150 mln złotych, z czego ponad 100 mln z projektów unijnych, ale także z samorządu wojewódzkiego, od wojewody podkarpackiego, z pieniędzy rządowych, od wielu innych partnerów.

Pt., 5 Kw. 2019 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska