Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wicemarszałek województwa opolskiego – Roman Kolek będzie gościem Europejskiego Kongresu Samorządów

Wicemarszałek województwa opolskiego – Roman Kolek będzie gościem Europejskiego Kongresu Samorządów na zdjęciu: Roman Kolek

Wśród prelegentów w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów będzie Roman Kolek, lekarz, wicemarszałek województwa opolskiego.
Roman Kolek nadzoruje funkcjonowanie wojewódzkich jednostek ochrony zdrowia. Posiada doświadczenie samorządowe oraz na stanowiskach zarządzania w ochronie zdrowia. Był zastępcą dyrektora Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych ds. medycznych oraz zastępcą dyrektora opolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Obecnie sprawuje bezpośredni nadzór nad Departamentem Edukacji i Rynku Pracy oraz Departamentem Zdrowia i Polityki Społecznej, dlatego będzie mógł się podzielić swoim doświadczeniem w zakresie wdrażania programów pomocowych w panelu: Społeczeństwo plus. Jak pomóc i nie zaszkodzić? Jako przedsmak panelu, postanowiliśmy zadać mu kilka pytań, aby przybliżyć jego sylwetkę.

Panie Marszałku, jak skutecznie wspierać programy pomocowe w regionie?

Wartość środków pomocowych, jakimi dysponujemy w Polsce i w Regionach, jest przeogromna. Dla mnie osobiście, jako regionalnego polityka zdrowotnego – alokacja środków z Europejskiego Funduszu Spójności na obszar zdrowia publicznego stwarza ogromną szansę na budowanie systemu opieki zdrowotnej opierającego się o świadome i aktywne społeczeństwo. To szansa na wdrażanie programów polityki zdrowotnej nakierowanej na najbardziej wrażliwe obszary zdrowia. Wreszcie, to szansa na współdziałanie w realizacji tych programów sektora ochrony zdrowia oraz polityki społecznej. Nie ukrywam, że taki model w mojej ocenie ma ogromną przyszłość, stąd też moje wielkie oczekiwania, związane z realizacją w moi województwie opolskim takich właśnie przedsięwzięć. Powodzenie takich inicjatyw – to szansa na wdrażanie dobrych, sprawdzonych praktyk w całym kraju.

Czego Pana zdaniem najbardziej potrzebują samorządy, żeby się rozwijać?

Skuteczne zarządzanie tak dużym krajem, jak Polska, przy zachowaniu zasad demokracji, wymaga uznania samorządu terytorialnego, jako współodpowiedzialnego za realizowaną politykę, partnera. Samorządy oczekują stabilności prawa, są gotowe podejmować nowe wyzwania, ale oczekują adekwatnego finansowania tych zadań. Na pewno z perspektywy regionu, powiatu i gminy wiele spraw można lepiej zorganizować, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym.

Dalsza część wywiadu na stronie Europejskiego Kongresu Samorządowego.

Wt., 19 Mrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka