Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spółdzielnia socjalna na medal - wywiad z Mariuszem Urbanem

Spółdzielnia socjalna na medal - wywiad z Mariuszem Urbanem na zdjęciu: Mariusz Urban (trzymający certyfikat)

Spółdzielnia Socjalna Dębnianka zwyciężyła w pierwszej edycji konkursu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej. Pisaliśmy o tym tutaj. Mariusz Urban, prezes Zarządu nagrodzonej spółdzielni rozmawia z Dziennikiem Warto Wiedzieć.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czym zajmuje się spółdzielnia Dębnianka?

Mariusz Urban: Przedmiotem działalności Spółdzielni Socjalnej Dębnianka są usługi gastronomiczne (posiłki obiadowe dla placówek oświatowych, catering, obsługa imprez okolicznościowych, obsługa eventów, realizacja zamówień indywidualnych, wypiek ciast i ciastek). Od 2014 roku Dębnianka prowadzi również restaurację pod nazwą Restauracja Dębnianka, z pysznymi domowymi posiłkami, pizzą oraz możliwością organizacji imprez okolicznościowych w lokalu.

Dziennik Warto Wiedzieć: Kto ją tworzy?

Mariusz Urban: Nasza Spółdzielnia została założona przez 5 długotrwale bezrobotnych osób. Obecnie w Dębniance zatrudnionych jest 16 osób, w większości są to osoby dotknięte tzw. „wykluczeniem społecznym” (osoby bezrobotne, długotrwale bezrobotne, o niskich kwalifikacjach, w trudnych sytuacjach rodzinnych czy prawnych).

Dziennik Warto Wiedzieć: Skąd wziął się pomysł na taką formę działalności?

Mariusz Urban: Pomysł narodził się w 2010 roku podczas spotkań w Powiatowym Urzędzie Pracy w Leżajsku. Od jakiegoś czasu szukaliśmy możliwości dofinansowania na założenie działalności gastronomicznej, natomiast dopiero w PUP usłyszeliśmy o takiej możliwości. I ta forma prowadzenia działalności bardzo przypadła nam do gustu.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czy warto tworzyć spółdzielnie socjalne w Polsce?

Mariusz Urban: Uważam, że warto tworzyć tego typu przedsiębiorstwa i warto je wspierać. W tego rodzaju przedsiębiorstwach pracę znajdują ludzie, którym jest ciężko na rynku pracy a odpowiednio ich motywując, można uzyskać zadowalające wyniki.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co dla Spółdzielni oznacza zwycięstwo w konkursie minister rodziny, pracy i polityki społecznej?

Mariusz Urban: Zajęcie I miejsca w tak prestiżowym konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz otrzymanie Certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy. Udowodniliśmy, że przedsiębiorstwo działające na terenie niewielkiej miejscowości może również z powodzeniem i sukcesami prowadzić własną działalność. Jest to dla nas piękne podsumowanie 8 lat prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto podkreślić, że to już kolejna nagroda dla Dębnianki. W 2017 roku Spółdzielnia otrzymała wyróżnienie w konkursie Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej w kategorii „Lider Ekonomii Społecznej w województwie podkarpackim". Natomiast ja, jako prezes Spółdzielni zostałem zwycięzcą konkursu Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej w kategorii „Animator ekonomii społecznej w 2017 roku". Od 2016 roku Spółdzielnia Dębnianka otrzymała prawo do posługiwania się certyfikatem „Zakup ProSpołeczny”, potwierdzającym wysoką jakość świadczonych usług przez podmioty ekonomii społecznej.

Pt., 9 Lst. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska