Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z myślą o seniorach - wywiad z Rolandem Budnikiem

Z myślą o seniorach - wywiad z Rolandem Budnikiem na zdjęciu: Roland Budnik

11 października w Gdańsku uruchomiony został punkt Praca dla Seniorek i Seniorów. Jego organizatorem jest Gdański Urząd Pracy (pisaliśmy o tym tutaj). Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z Rolandem Budnikiem, dyrektorem Gdańskiego Urzędu Pracy.

Dziennik Warto Wiedzieć: Otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów już za nami. Jak było?

Roland Budnik: Inaugurację otwarcia Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów zapoczątkował Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów, który odbył się 10 października 2018 r. na AmberExpo. Na wydarzeniu licznie pojawiły się osoby poszukujące nowego zatrudnienia. W strefie pracy bogatą ofertę przygotowali dla nich lokalni pracodawcy.

Dziennik Warto Wiedzieć: Wielu było pracodawców chętnych do zatrudnienia seniorów?

Roland Budnik: Wystawiło się ponad 50. firm z ofertami zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu dla emerytów. Przy każdym stoisku wystawienniczym, przez kilka godzin, trudno było znaleźć wolne miejsca. To pokazuje, że wiele osób dojrzałych chce pozostać aktywna. Siedzenie w domu i bezproduktywnie spędzanie czas z pewnością nie jest dla nich i to cieszy.

Dziennik Warto Wiedzieć: Gdański Urząd Pracy przygotował ofertę dla dojrzałych mieszkańców. Jaka ona jest?

Roland Budnik: W Gdańsku powstał pierwszy w Polsce punkt wyspecjalizowany w aktywizacji zawodowej, społecznej i kulturalnej osób dojrzałych. Można tam znaleźć m.in. dedykowane osobom 60 plus oferty zatrudnienia na pół etatu, informacje o nadchodzących wydarzeniach, a także sprawdzić propozycję tzw. uniwersytetów trzeciego wieku czy skorzystać z różnorodnych porad oraz eksperckiego wsparcia. Pierwszych klientów centrum przyjęło już 11 października.

Dziennik Warto Wiedzieć: Skąd pomysł na taką ofertę?

Roland Budnik: Wiek to tylko liczba. Współcześni seniorzy już dawno zerwali ze stereotypowym wizerunkiem osoby dojrzałej. Dziś osoby 60 plus są równie aktywne, jak ich dzieci, a nawet wnuki. W efekcie przedstawicielom starszego pokolenia nie wystarcza już sama obecność na facebook-u czy nowoczesny smartphone w kieszeni. Wciąż szukają nowych wyzwań, chcą być aktywni zawodowo i pragną dalej się uczyć współczesnego świata, by ten nie pozostawił ich w tyle.

To właśnie dla takich osób dedykowana jest oferta Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów, którego kompleksowa oferta adresowana jest w całości do seniorów. Znajdą tu oni przede wszystkim oferty pracy. Propozycje zatrudnienia będą jednak starannie selekcjonowane.

Dziennik Warto Wiedzieć: Selekcjonowane, czyli jakie będą te oferty?

Roland Budnik: Zależy nam, aby osoby dojrzałe jak najdłużej pozostały aktywne, także w wymiarze zawodowym. Przyniesie to wymierne korzyści wszystkim, z jednej strony wpłynie na wzrost wysokości świadczenia emerytalnego, z drugiej za ułatwi pracodawcom zapełnienie setek wolnych miejsc pracy. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że mając już 50, a nawet 60 i więcej lat, nie jesteśmy w stanie podołać każdym wyzwaniom zawodowym. Stąd też oferty pracy udostępniane w centrum będą głównie propozycjami na pół etatu, niewymagającymi od seniorów siły fizycznej, dużej sprawności czy poważnych poświęceń.

Dziennik Warto Wiedzieć: Oferta dla seniorek i seniorów nie kończy się chyba na aktywizacji zawodowej?

Roland Budnik: Mieszczące się przy al. Grunwaldzkiej 30/32 centrum zapewni kompleksową informację o tym, co dla osób dojrzałych jest ważne i szczególnie potrzebne. Nie zabraknie w nim prezentacji najważniejszych w Trójmieście imprez i wydarzeń dla przedstawicieli pokolenia 50 plus, a także oferty uczelni wyższych. Na gdańskich seniorów czekać będą organizowane cyklicznie spotkania z ekspertami.

Centrum odpowiedzialne będzie również za przebieg projektu pilotażowego „Praca dla seniorek i seniorów”. Program ma zachęcić 100 osób do podjęcia zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy poprzez specjalistyczne doradztwo oraz serię praktycznych zachęt. Przewidywane jest m.in. zapewnienie bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską, talony na realizację usług medycznych, vouchery na realizację rozwoju zawodowego oraz zakupy, a także bilety do kina bądź teatru. Choć nabór do projektu ruszy w styczniu 2019 roku, osoby zainteresowane udziałem w pilotażu już teraz mogą się zgłaszać do centrum, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje.

Pt., 2 Lst. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska