Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Modernizacja w powiecie gdańskim - wywiad ze Stefanem Skoniecznym

Modernizacja w powiecie gdańskim - wywiad ze Stefanem Skoniecznym na zdjęciu: Stefan Skonieczny

W XXII edycji ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku powiat gdański otrzymał specjalną nagrodę Związku Powiatów Polskich. Uhonorowanie przyznane zostało za „Budynek Samodzielnego Powiatowego Pogotowia Ratunkowego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pruszcz Gdański”.

Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia ze Stefanem Skoniecznym, starostą gdańskim.

Dziennik Warto Wiedzieć: Skąd wziął się pomysł na inwestycje?

Stefan Skonieczny: Konieczność budowy nowej siedziby Samodzielnego Powiatowego Pogotowia Ratunkowego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wynikała z poprawy warunków pracy i zwiększenia dostępności placówek dla mieszkańców powiatu. Dotychczasowe siedziby dwóch jednostek powiatu mieściły się w budynku Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim przy ul. Wojska Polskiego 16, gdzie z braku dodatkowych pomieszczeń nie były przystosowane do świadczenia tego typu usług. Pomieszczenia niedostosowane do osób niepełnosprawnych i matek z wózkami to kilka z wielu niedogodności, z którymi borykaliśmy się dotychczas. W międzyczasie pojawiło się kilka pomysłów na rozwiązanie tego problemu w tym m.in. dostosowanie budynku byłego internatu w ZSOiO w Pruszczu Gdańskim dla SPPR, ale ostatecznie zdecydowaliśmy o budowie nowego, nowoczesnego budynku z dogodniejszym dostępem dla mieszkańców naszego powiatu. I to był strzał w dziesiątkę.

Dziennik Warto Wiedzieć: Czy budowa wspólnej siedziby SPPR i PCPR rozwiązała problemy obu placówek?

Stefan Skonieczny: Tak. Miejsce jest dobrze skomunikowane, co jest istotne i dla pacjentów przyjeżdżających samodzielnie po poradę, jak i karetek pogotowia. Nowa lokalizacja i pomieszczenia wewnątrz budynku dają możliwości przyszłościowego rozwoju pogotowia. Poprawiły się warunki pracy pracownikom a klienci mają znacznie wygodniej, bo obiekt jest przystosowany również dla osób niepełnosprawnych. W obecnej siedzibie znajduje się również Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Spotkania terapeutyczne z psychologami nie odbywają się już w ciasnych pomieszczeniach biurowych, lecz w osobnej sali. Wyodrębniony został również osobny pokój dla spotkań biologicznych rodziców ze swoimi dziećmi, które przebywają w rodzinach zastępczych. W budynku wydzielono również pomieszczenie przeznaczone na archiwum Starostwa Powiatowego. Przed obiektem znajduje się również duży darmowy parking dla pracowników i klientów, co również podnosi komfort korzystania z usług placówek.

Pon., 8 Prn. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska