Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kobieta – samorządowiec - wywiad z Janiną Kwiecień

Kobieta – samorządowiec - wywiad z Janiną Kwiecień na zdjęciu: Janina Kwiecień

Janina Kwiecień, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta kartuski – to jedyna kobieta wyróżniona przez Związek Powiatów z okazji jubileuszu reaktywacji samorządu terytorialnego. Okolicznościowa statuetka oraz tytuł „Samorządowej 20-lecia” zostały przyznane 11 września br. podczas Zgromadzenia Jubileuszowego ZPP, które obyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z uhonorowaną.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie ma Pani odczucia po zgromadzeniu Jubileuszowym Związku Powiatów Polskich i po Gali ? Została Pani wyróżniona.

Janina Kwiecień: Uroczyste Jubileuszowe Zgromadzenie było uwieńczeniem dwudziestoletniej działalności powiatu. Miało bardzo uroczysty i podniosły charakter. Odbyło się w pięknym miejscu, na Zamku Królewskim w Warszawie, w sali, w której 20 lat temu pierwsi starostowie odbierali z rąk Premiera Jerzego Buzka akty powołania powiatu. Starostowie pełniący tę funkcję przez 20 lat zostali wyróżnieni Honorową Statuetką „Samorządowiec XX-lecia”. Ja również znalazłam się w tym gronie, jako jedyna kobieta, co stanowi dla mnie powód do dumy i radości. Jest to przypieczętowanie mojej wieloletniej działalności samorządowej. To dla mnie ogromny zaszczyt. Zgromadzenie miało podniosły i jednocześnie refleksyjny charakter.

Dziennik Warto Wiedzieć: Dlaczego ?

Janina Kwiecień: Podsumowaliśmy działalność powiatów polskich, mówiliśmy też o koniecznych zmianach, o tym, jakich działań legislacyjnych oczekujemy od rządu. Ale też spotkanie stało się swoistą prezentacją współczesnej historii samorządności, od jej startu III RP po dzień dzisiejszy. Pokazaliśmy nasze osiągnięcia – ogromne i widoczne w wielu dziedzinach. To były dobre lata, choć bardzo pracowite. Pokazały, że powiaty nie zawiodły, pomimo że przyszło nam działać w trudnych realiach finansowych, co i dzisiaj często jest normą. Dlatego też obecnie strategiczną kwestią jest opracowanie i wdrożenie rozwiązań kształtujących na nowo dochody samorządów powiatowych adekwatnie do zakresu ich zadań.

Korzystając z okazji chciałabym wszystkim kolegom i koleżankom samorządowcom życzyć rozwoju i poczucia satysfakcji z tego co robimy. A że zbliżają się kolejne wybory, niech moje życzenia dotrą do tych wszystkich, dla których służba społeczności, naszej pięknej Ojczyźnie jest ważnym, czasem najważniejszym życiowym i zawodowym zadaniem.

Sob., 22 Wrz. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska