Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dla mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów - wywiad z Zenonem Szczepankowskim

Dla mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów - wywiad z Zenonem Szczepankowskim na zdjęciu: Zenon Szczepankowski - Starosta Przasnyski

Powiat przasnyski zyskał tytuł „Super Powiat” w rankingu Związku Powiatów Polskich w kategorii powiaty do 60 tys. mieszkańców. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia ze starostą Zenonem Szczepankowskim.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie działania prorozwojowe prowadzi powiat?

Zenon Szczepankowski: Powiat przasnyski od kilkunastu lat jest największym beneficjentem środków unijnych per capita w Polsce i największym inwestorem wśród powiatów. Zbudowaliśmy dwie strefy gospodarcze w Przasnyszu i w Chorzelach. Zaangażowaliśmy się w gazyfikację i elektryfikację powiatu oraz modernizację i reaktywację linii kolejowej nr 35 Ostrołęka – Chorzele – Wielbark – Szczytno – Olsztyn. Powiat wybudował lub przebudował 440 km dróg. W powiecie przasnyskim został wybudowany nowy piękny szpital, a w budynku starego szpitala powstała znakomita szkoła medyczna. Powołaliśmy też szkołę muzyczną w Przasnyszu. Samorząd wybudował sale sportowe, boiska budynki oświatowe i inne obiekty użyteczności publicznej. To ważne dla mieszkańców, ale również przedsiębiorców oraz potencjalnych inwestorów.

Obecnie trwa przebudowa ponad 200 km dróg w powiecie, obwodnicy Chorzel z mostem na rzece Orzyc, prace zmierzające do budowy krytego lodowiska w Przasnyszu, sali koncertowej z kinem 3d w Przasnyszu, Centrum Aktywizacji Biznesu w Przasnyszu i Oświatowego Inkubatora Przedsiębiorczości w Zdziwóju Starym, zalewu w Przasnyszu i Chorzelach z górkami zjazdowymi, a także szeregu innych inwestycji oświatowych, szpitalnych, sportowych. Wszystkie są ujęte w budżecie powiatu.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co w działaniach prorozwojowych powiatu jest wyjątkowe?

Zenon Szczepankowski: Pomimo ogromnego zakresu inwestycji i symbolicznych zaledwie dochodów podatkowych Powiat przasnyski, po 19 latach istnienia, ma dodatni bilans finansowy, tzn. środki własne na rachunku bankowym Powiatu są większe niż suma kredytów zaciąganych na prefinansowanie inwestycji unijnych.

Wszystkie jednostki powiatowe, łącznie ze szpitalem, też nie mają długów. Jest to sytuacja wyjątkowa w obecnej rzeczywistości powiatowej. Genezy tak dobrej pozycji powiatu upatruje się w stabilnej sytuacji kadrowej, która pomimo demokratycznych zmian wyborczych nie powoduje zwolnień politycznych.

Czw., 7 Czrw. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska