Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konsekwentnie realizujemy nasze zamierzenia - wywiad z Janem Grabkowskim

Konsekwentnie realizujemy nasze zamierzenia - wywiad z Janem Grabkowskim na zdjęciu: Jan Grabkowski (fot. Joanna Felińska)

Powiat poznański uzyskał tytuł „Super Powiat” w rankingu Związku Powiatów Polskich w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia ze starostą Janem Grabkowskim.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie działania prorozwojowe prowadzi powiat?

Jak Grabkowski: W tym roku stawiamy przede wszystkim na zdrowie, edukację, transport i drogi. Nie brakuje też pieniędzy na bezpieczeństwo, pomoc społeczną oraz ochronę zabytków. 120 mln zł zaplanowaliśmy na inwestycje oświatowe oraz programy edukacyjne. Ponad 30 mln zł kosztować będzie Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu. Zakończenie tego zadania przewidywane jest na przełom września i października. Oferta kształcenia zawodowego w naszej placówce, i to w kilkudziesięciu specjalnościach, z pewnością przyciągnie uczniów nie tylko z powiatu, ale całego województwa. Rozpoczyna się też rozbudowa szkoły w Murowanej Goślinie, która należy do Zespołu Szkół w Bolechowie. W lutym została podpisana umowa na jej przebudowę i wyposażenie. Szkoła zyska całkowicie nową część budynku z 4 salami dydaktycznymi (2 pracownie językowe i 2 komputerowe), pracownię gastronomiczną z zapleczem i salą bankietową, szatnie, pomieszczenie administracyjne, salę sportową z zapleczem oraz pomieszczenia sanitarne i techniczne. Natomiast w istniejącym budynku przewidziano przygotowanie 6 sal dydaktycznych, pomieszczeń sanitarnych, biurowych oraz pracowni hotelarskiej z recepcją i treningowym pokojem hotelowym.

Ogromnym wyzwaniem jest też budowa nowego bloku operacyjnego w szpitalu w Puszczykowie. Mają powstać dwie kondygnacje budynku z generalną sterylizatornią na parterze i blokiem z 6 salami operacyjnymi na I piętrze. Inwestycja nie tylko zapewni bardzo wysoki komfort pracy lekarzom i pielęgniarkom, ale przede wszystkim podniesie jakość opieki nad chorymi. Lecznica w Puszczykowie znajdzie się w ściślej czołówce najnowocześniejszych szpitali w Wielkopolsce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, nowy blok będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów już pod koniec przyszłego roku.

Nie zwalniamy inwestycyjnego tempa także jeśli chodzi o przebudowę i modernizację sieci drogowej. Blisko 100 mln zł wydamy w tym roku na zarządzanie drogami powiatowymi, około 65 mln zł na inwestycje, 10 mln zł pochłoną między innymi remonty cząstkowe jezdni i chodników, koszenie traw, zimowe utrzymanie dróg. Komunikację w regionie ułatwi budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych. W najbliższych latach powstanie ich aż 11. Zadania te realizowane są wspólnie z gminami. W kwietniu otworzyliśmy węzeł w Murowanej Goślinie. Powstały dwa parkingi Park&Ride, ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Gnieźnieńskiej, przebudowana została ul. Szkolna.

Do roku 2021 ma zostać całkowicie wdrożony system Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, który współtworzymy z samorządami stowarzyszonymi w „Metropolii Poznań”. Już w czerwcu br. otwieramy cztery pierwsze linie biegnące przez tereny, którymi administrują miasto Poznań, powiat poznański, wągrowiecki, średzki, Wągrowiec, Skoki, Czerwonak, Buk, Granowo, Nowe Miasto nad Wartą, Środa Wielkopolska oraz Grodzisk Wielkopolski.

Od lat dbamy również o nasze zabytki. Finansujemy remonty budynków podlegających nie tylko pod administrację powiatową, lecz również należących do osób fizycznych. Głównym celem takich inwestycji jest zachowanie kulturalnego i materialnego dziedzictwa naszego regionu. W tym roku na prace remontowe przeznaczymy 1,5 mln zł. Realizujemy także rewaloryzację wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach, który znajduje się na terenie ośrodka szkolno-wychowawczego dla niewidomych. Projekt ten ma zasięg międzynarodowy. Do zwiedzania zostaną udostępnione pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 1900 m.kw. Po Zamku w Kórniku i Pałacu w Rogalinie będzie to najpiękniejsze miejsce w powiecie. Łącznie w teren ośrodka i dawnego klasztoru zainwestujemy 25 mln zł.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co w działaniach prorozwojowych powiatu jest wyjątkowe?

Jan Grabkowski: Myślę, że konsekwencja, z jaką realizujemy nasze zamierzenia. Długoterminowa strategia rozwoju powiatu pozwala dobrze zaplanować, a potem wykonać poszczególne zadania. Proces ten przebiega równomiernie, co daje poczucie stabilizacji ekonomicznej i społecznej. Potwierdza to także ranking Związku Powiatów Polskich. Od wielu lat plasujemy się w czołówce tego zestawienia. Doskonale wypadamy także w innych. Jesteśmy jednym z trzech samorządów powiatowych w skali całego kraju, który ostatnio otrzymał tytuł „Zdrowego Samorządu” za prowadzenie programów szczepień oraz szerokiej edukacji zdrowotnej. W ubiegłym roku wyróżniono nas za działalność na rzecz pieczy zastępczej, a Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu został laureatem nagrody specjalnej i zyskał tytuł „Lidera Aktywizacji Osób Młodych” w konkursie organizowanym przez Fundację Promocji Inicjatyw Społecznych Polprom. W ostatnich latach kilkukrotnie nagradzany był Park Orientacji Przestrzennej, jedyne miejsce w Europie, w którym niewidome dzieci uczą się, jak poruszać się w świecie dostępnym ludziom zdrowym. Wiele razy powiat doceniano za stworzenie infrastruktury sportowej…  To tylko kilka przykładów. Pokazują one jednak, że działając w różnych obszarach, staramy się robić to jak najlepiej. I chyba nam się udaje.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co dla powiatu oznacza otrzymane wyróżnienie?

Jan Grabkowski: „Super Powiat” to ważne wyróżnienie. Dowodzi, że nasza praca została dostrzeżona i dobrze oceniona. Choć rankingi nie są najważniejsze w codziennej pracy i zarządzaniu samorządem powiatowym, cieszę się, że zdobyliśmy punkty w 64 z 84 kategorii. To najlepszy wynik ze wszystkich powiatów. Myślę, że przekłada się on na jakość życia w regionie. Dlatego wprowadzamy wiele rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie drobnym przedsiębiorcom i wielkim firmom, ale przede wszystkim dbamy o mieszkańców. Z każdym rokiem podpoznańskie gminy stają się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i prowadzenia biznesu. To bardzo mnie cieszy, a jednocześnie mocno dopinguje do dalszej pracy.

Sob., 26 Mj. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska