Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Potrafimy patrzeć w przyszłość - wywiad z Andrzejem Pietrasikiem

Potrafimy patrzeć w przyszłość - wywiad z Andrzejem Pietrasikiem na zdjęciu: Andrzej Pietrasik

Płońsk uzyskał tytuł  „Super Gmina” w rankingu Związku Powiatów Polskich w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem.

Dziennik Warto Wiedzieć: Proszę powiedzieć, jakie działania prorozwojowe prowadzi Płońsk?

Andrzej Pietrasik: W naszych planach inwestycyjnych uwzględniamy zasadę zrównoważonego rozwoju. Wiemy, że dla części mieszkańców najważniejsze są np. drogi, dla innych bogata oferta kulturalna, a jeszcze dla innych – ekologia. Rok 2017 i 2018 to w Płońsku prawdziwa ofensywa drogowa. Raz na zawsze chcemy rozwiązać problem błotnistych uliczek osiedlowych, z tego powodu utrwalamy powierzchniowo, czyli utwardzamy nawet najmniejsze drogi na osiedlach. Oprócz tego wspieramy finansowo powiat płoński, dzięki czemu możliwa jest modernizacja głównych ulic w Płońsku – Płockiej i Warszawskiej. Strzałem w dziesiątkę okazała się Przebudowa Miejskiego Centrum Kultury. Uczestnictwo płońszczan, i nie tylko, w ofercie tej placówki przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Nasi mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z kina, wybierają przedstawienia teatralne, zajęcia plastyczne, taneczne, koncerty, a nawet oglądają w sali kinowej transmisje opery!

Budując drogi, pamiętamy o ścieżkach rowerowych. Chcemy, aby powstaławały one przy każdej nowej ulicy. Te ścieżki, które powstały w ramach projektu Zwiększenia atrakcyjności turystycznej Płońska cieszą się dużym powodzeniem. Dlatego sieć ścieżek cały czas się powiększa.

Dbamy o ekologię. I w tym obszarze stawiamy na rozwiązania służące zdrowiu i ochronie środowiska. Prężnie działają nasze spółki miejskie – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Pierwsza firma zmodernizowała gruntownie stację uzdatniania wody, która nadaje się do picia prosto z kranu, a także zrealizowała zupełnie pionierską inwestycję – budowę biogazowni na istniejącej komorze osadów ściekowych. Biogaz powstający w procesie kogeneracji służy do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Powstający nadmiar ciepła jest wykorzystywany do ogrzewania obiektów administracyjnych, warsztatowych i laboratorium związanych z oczyszczalnią ścieków oraz hali segregacji odpadów wchodzącej w skład Regionalnej Instalacji Przerobu Odpadów Komunalnych.

Dziesięć lat temu zamieniliśmy miejską ciepłownię na elektrociepłownię opalaną biomasą. W latach 2016 – 2017 Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przeprowadziło następny etap modernizacji źródła ciepła. W ramach inwestycji wybudowano pierwszy w Polsce prototypowy kocioł wodny opalany miałem węglowym spełniający europejskie normy, które w Polsce zaczną obowiązywać dopiero w 2025 r.

Wybudowano też małą turbinę asynchroniczną do współpracy z kotłem spalającym biomasę. W okresie letnim turbina produkuję „zieloną energię” elektryczną, która w 100 proc. pokrywa potrzeby spółki. Dzięki niej ograniczono o 1500 ton rocznie spalanie miału węglowego latem.

Nowatorska instalacja odsiarczania spalin dla kotłów węglowych, która działa od niedawna w PEC, jest jedną z pierwszych w Polsce. Pozwala znacznie ograniczyć emisję dwutlenku siarki i to według norm, które mają wejść w życie za kilka lat.

Ale to tylko przykłady, które można mnożyć. Mam też nadzieję, że nasze działania prorozwojowe będą kontynuowane w kolejnych latach.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co w nich w Pana ocenie jest wyjątkowe?

Andrzej Pietrasik: Myślę, że to, iż potrafimy patrzeć w przyszłość i nie boimy się wyzwań. Proszę zwrócić uwagę, że w Płońsku mamy np. modelowy system zagospodarowania odpadów komunalnych. Ale gdyby nie nasza odważna decyzja sprzed 10 lat o budowie sortowni śmieci, byłoby nam o wiele trudniej wdrożyć założenia nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nie inaczej było z elektrociepłownią opalaną biomasą, która od ponad dekady produkuje zieloną energię.

Potrafimy też myśleć w kilku wymiarach jednocześnie. Przykładem może być walka ze smogiem. Jako jedno z nielicznych miast na północy Mazowsza zakupiliśmy czujniki monitorujące jakość powietrza w Płońsku. Każdy mieszkaniec może przez Internet sprawdzić, czy jest ono czyste i czy może spokojnie wyjść z domu. Jednocześnie intensywne kontrole palenisk prowadzi straż miejska, która dysponuje narzędziami do pobierania próbek popiołu i ma możliwość przesłania ich do specjalistycznego laboratorium. Udało nam się zlikwidować osiedlowe kotłownie i przyłączyć bloki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Do tego samego – prowadząc intensywną politykę informacyjną – namawiamy płońszczan mieszkających w domach jednorodzinnych. Korzystamy też z programu wymiany pieców na ekologiczne. Termomodernizujemy budynki użyteczności publicznej – szkoły, przedszkola czy Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji. To przynosi duże oszczędności i jednocześnie przynosi efekty w walce ze smogiem.

Niedawno powołaliśmy Płoński Klaster Energii, w ramach którego – mam głęboką nadzieję – powstaną nowe innowacyjne rozwiązania.  

Dziennik Warto Wiedzieć: Co dla miasta oznacza otrzymane wyróżnienie?

Andrzej Pietrasik: Bardzo cieszy nas tytuł „Super Gminy”. Świadczy on o tym, że działamy wszechstronnie i w sposób zrównoważony. To bardzo wartościowe wyróżnienie przyznawane przez ekspertów Związku Powiatów Polskich, doceniane przez samorządowców i mające prestiż. Cieszymy się też, że od lat jesteśmy w pierwszej trójce Ogólnopolskiego Rankingu Związku Powiatów Polskich.

Sob., 12 Mj. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska