Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gmina Stronie Śląskie solidnym partnerem - wywiad ze Zbigniewem Łopusiewiczem

Gmina Stronie Śląskie solidnym partnerem - wywiad ze Zbigniewem Łopusiewiczem na zdjęciu: Zbigniew Łopusiewicz

Stronie Śląskie uzyskało tytuł  „Super Gmina” w rankingu Związku Powiatów Polskich w kategorii gminy miejskie i miejsko – wiejskie. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z burmistrzem Zbigniewem Łopusiewiczem.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie działania prorozwojowe prowadzi Stronie Śląskie?

Zbigniew Łopusiewicz: Gmina Stronie Śląskie na przestrzeni blisko 20 lat przeszła gruntowną transformację, mianowicie z gminy o charakterze przemysłowym staliśmy się gminą, która żyje obecnie głównie z turystyki. Był to trudny proces, ale dzisiaj możemy z całą pewnością stwierdzić, że obrany kierunek rozwoju gminy jest trafiony. Oczywiście mamy jeszcze sporo do zrobienia – ten proces w dalszym ciągu trwa, ale cieszymy się, że Gmina Stronie Śląskie jest rozpoznawalna, jako gmina turystyczna, stawiająca na różne formy aktywności. Obrana strategia rozwoju gminy spowodowała, że powstało szereg atrakcji sportowo - rekreacyjno - turystycznych. Mam na myśli powstanie na terenie gminy jednego z najbardziej renomowanych ośrodków sportów zimowych w kraju - Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra (gmina jest akcjonariuszem spółki). Kolejną zimową atrakcją jest uprawianie narciarstwa biegowego. Gmina zakupiła fabrycznie nowy ratrak i skuter śnieżny oraz zorganizowała, oznakowała w terenie i utrzymuje ponad 70 km szlaków narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i w Masywie Śnieżnika. Do letnich atrakcji należy zaliczyć Zalew w Starej Morawie. Został wybudowany a następnie zagospodarowany właśnie pod kątem turystycznym. Na terenie zalewu znajdziemy zorganizowane kąpielisko, molo i pomosty, sprzęt pływający, pokoje do wynajęcia i zorganizowane pole namiotowe. W sezonie zalew odwiedzany jest przez tysiące mieszkańców i turystów, również zza naszej południowej granicy. Powstała również infrastruktura sportowa, mam na myśli kompleks boisk sportowych „Orlik” oraz kompleks lekkoatletyczny, kompleks boisk sportowych przy Szkole Podstawowej w Stroniu Śląskim, boisko wielofunkcyjne w Bolesławowie, zmodernizowany został również stadion sportowy w Stroniu Śląskim. Została wybudowana nowa hala sportowa przy Zespole Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim oraz zmodernizowana została hala sportowa SPA „Jaskinia Niedźwiedzia” Sp. z o.o. W chwili obecnej realizowana jest inwestycja w postaci budowy ścieżek rowerowych jednokierunkowych typu singletrack. 

Równie ważną inwestycją była rozbudowa z przebudową budynku dawnej stacji PKP na Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim oraz kompleksowy remont budynku Kaplicy Św. Onufrego, w którym z powodzeniem odbywają się wydarzenia kulturalne jak wernisaże i kameralne koncerty oraz uroczystości ślubne.

W roku 2017 zakończyliśmy modernizację budynku Urzędu Miejskiego w Stroniu Śląskim wraz z jego otoczeniem. W ramach tego zadania wybudowany został dziedziniec przed budynkiem wraz z fontanną, powstał parking na 30 miejsc, wykonano nową elewację budynku i nowe pokrycie dachowe, zainstalowano w budynku system klimatyzacji oraz systemu ochrony przeciwpożarowej, zlikwidowano bariery architektoniczne pod kątem obsługi osób niepełnosprawnych.

Możemy również śmiało stwierdzić, że na terenie gminy mamy uporządkowaną gospodarkę wodno-ściekową, poprzez m.in. wybudowanie kolektora sanitarnego Stronie Śląskie - Bielice, Stara Morawa - Kletno i zmodernizowanie oczyszczalni ścieków w Strachocinie, dzięki czemu skanalizowanie Gminy Stronie Śląskie możemy oszacować na poziomie prawie 95%.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co jest wyjątkowe w działaniach gminy?

Zbigniew Łopusiewicz: Wyjątkowe jest to, że do większości inwestycji otrzymujemy dofinansowanie. W głównej mierze są to środki pozabudżetowe pozyskiwane z funduszy unijnych, tj. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska. Reasumując, staramy się realizować takie inwestycje, na których realizację otrzymujemy dofinansowanie. Dlatego też na koniec 2017 roku możemy pochwalić się wskaźnikiem zadłużenia 17,40 % w stosunku do wykonanych dochodów.

Dziennik Warto Wiedzieć: Co dla miasta oznacza otrzymane wyróżnienie?

Zbigniew Łopusiewicz: Jest to przede wszystkim wymiar promocyjny i satysfakcja z tego, że Gmina Stronie Śląskie na tle innych gmin startujących w kategorii gmin miejsko-wiejskich plasuje się od wielu lat w ścisłej czołówce. W ten sposób budujemy również nasz wizerunek - jest to sygnał dla naszych mieszkańców, odwiedzających nas turystów oraz potencjalnych inwestorów, że Gmina Stronie Śląskie jest solidnym partnerem.

Sob., 5 Mj. 2018 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska