Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Działania proekologiczne naszym priorytetem - wywiad z burmistrzem Januszem Rosłanem

Działania proekologiczne naszym priorytetem - wywiad z burmistrzem Januszem Rosłanem fotolia.pl

Gmina Biłgoraj zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej Związku Powiatów Polskich w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich za 2015 r. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z burmistrzem miasta Biłgoraj, Januszem Rosłanem.

Dziennik Warto Wiedzieć: Proszę powiedzieć, jakie działania proekologiczne prowadzi gmina – miasto.

Janusz Rosłan: Gmina Miasto Biłgoraj od lat prowadzi działania proekologiczne mające wpływ na poprawę warunków życia mieszkańców miasta. Jednym z najważniejszych zadań była realizacja dróg obwodowych, które wyprowadziły ruch samochodowy, w szczególności tiry, z centrum. Z uznaniem trzeba powiedzieć o działalności miejskiej spółki - Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, która dzięki konsekwentnej polityce budowy kanalizacji sanitarnej doprowadziła do tego, że obszar objęty kanalizacją, obejmuje 97% miasta. Natomiast w ramach poprawy gospodarki odpadami Spółka w 2013 roku wybudowała w Korczowie kompostownię dla potrzeb miasta i powiatu za kwotę 5,4 mln zł.

Ze strony miasta istotnym zadaniem jest systematyczna wymiana oświetlania na energooszczędne oprawy LED, które zmniejszają zużycie energii od 40 do 60%.

Obecnie prawie połowę opraw stanowią energooszczędne LEDy. Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. rozbudowuje kanalizację ciepłowniczą w celu objęcia jak największej powierzchni miasta ciepłem systemowym, ponieważ w piecach domowych niestety są nadal spalane odpady komunalne.

DWW: A projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii – jakie one są?

JR: Zakończono jeden projekt pn.: „Wykorzystanie energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji solarnych", który realizowano w latach 2013 - 2015 za kwotę 14,9 mln zł. W ramach projektu wykonano 1832 instalacje. Na chwilę obecną złożony został wniosek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego o dofinansowanie projektów pn. „Wykorzystanie energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji solarnych i kotłów na biomasę" oraz „Wykorzystanie energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych".

DWW: Miasto postanowiło także walczyć z azbestem.

JR: W roku 2011 został opracowany „Program oczyszczania Miasta Biłgoraj z azbestu na lata 2011-2032". Zgodnie z inwentaryzacją przeprowadzoną dla potrzeb programu na terenie miasta występowało ok. 130 tys. mkw. azbestu stanowiącego pokrycia dachowe budynków mieszkalnych i gospodarczych na ok. 950 budynkach. Gmina przystąpiła do dwu programów finansujących demontaż, transport i utylizację wyrobów azbestowych.

Mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania ze środków krajowych, z programu realizowanego przez WFOŚiGW i NFOŚiGW oraz ze środków programu realizowanego przez Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. W ramach realizacji tych programów od 2008 roku z terenu miasta usunięto łącznie ok. 66 tys. mkw. azbestu. Z pozyskanych dotychczas środków skorzystało do ubiegłego roku 425 gospodarstw domowych, a w tym roku realizowanych jest ponad 100 wniosków.

Ważnym uzupełnieniem zrealizowanych inwestycji proekologicznych w mieście Biłgoraj jest dokonywanie każdego roku nowych nasadzeń drzew i krzewów, prowadzenie edukacji ekologicznej w szkołach oraz uświadamianie mieszkańców o szkodliwości spalania odpadów. 

DWW: Dziękuję za rozmowę.

Wt., 28 Czrw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: