Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Potrzeby mieszkańców naszym priorytetem – wywiad z Michałem Godowskim

Potrzeby mieszkańców naszym priorytetem – wywiad z Michałem Godowskim fotolia.pl

Powiat kielecki zdobył pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2015, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, zdobywając honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2015. Dziennik Warto Wiedzieć rozmawia z Michałem Godowskim, starostą kieleckim.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie działania prorozwojowe prowadzi powiat?

Michał Godowski: Samorząd powiatu kieleckiego jest jednym z najaktywniejszych w sięganiu po środki unijne, co wpływa na rozwój powiatu, a tym samym na poprawę życia mieszkańców. Rozwój osiągany jest przez inwestowanie w rozbudowę infrastruktury drogowej, ochronę zdrowia, opiekę społeczną i edukację, czyli działania o charakterze prorozwojowym i proinwestycyjnym. Wspieramy kulturę, turystykę, agroturystykę, budujemy i remontujemy ścieżki rowerowe, na terenie wielu miejscowości powstają liczne inwestycje poprawiające jakość codziennego życia. Choćby ostatnio zakończyliśmy jedną z ważniejszych inwestycji drogowych w powiecie kieleckim. W miejscowości Jasiów na terenie gminy Zagnańsk w ciągu drogi powiatowej oficjalnie został oddany do użytku zmodernizowany most wraz z kładką dla pieszych i chodnikiem w całej miejscowości. Most jest nie tylko bezpieczny, ale też ciekawy pod względem architektonicznym. Na 2016 rok zaplanowaliśmy niemal 30 zadań inwestycyjnych, z czego większość dotyczy dróg, ale nie tylko. Zaplanowana jest m.in. budowa pawilonu mieszkalnego w jednym z domów pomocy społecznej. 

DWW: Co w nich w Pana ocenie jest wyjątkowe?

MG: Staramy się przede wszystkim sprostać potrzebom mieszkańców powiatu, budować dobrą markę samorządu oraz przyjaznego i oszczędnego urzędu. Wprowadziliśmy liczne rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców, potwierdzone np. certyfikatem Systemu Zarządzania Jakością zgodnym z normą ISO 9001 oraz Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji zgodnym z normą ISO 27 001. Klienci doceniają pracę starostwa. W I-szej edycji Społecznego Ratingu Pracy Urzędów i Obsługi Klienta „Przyjazny Urząd 2015” ankietowani wysoko ocenili m.in. kompetencje urzędników, tempo załatwiania spraw czy możliwość uzyskania szybkiej informacji.

W naszych działaniach inwestycyjnych śmiało sięgamy po unijne pieniądze i to nie tylko na modernizację i remonty dróg powiatowych. Sukcesywnie realizujemy także szereg mniejszych, ale bardzo potrzebnych inwestycji, jak choćby doposażenie naszych obiektów edukacyjnych i placówek służby zdrowia. Jednak najwięcej stawiamy na infrastrukturę drogową, ponieważ obszar ten dotyczy bezpieczeństwa mieszkańców i rozwoju regionu. Nie dalej niż kilkanaście dni temu tytułem „Lider Regionu” doceniona została także nasza innowacyjność. Jak oceniła kapituła – wyróżnienie otrzymaliśmy za aktywne wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu poprzez szereg inwestycji, ale również za nowoczesne i przyjazne świadczenie usług dla naszych klientów. Jako jeden z nielicznych urzędów kieleckie starostwo, np. zamontowało defibrylator, którego wczesne użycie zwiększa szanse przeżycia w razie ataku serca, a także system Call-Hear, dzięki któremu niepełnosprawni czy rodzice z dzieckiem nie mają problemu w poruszaniu się po urzędzie. Warto zaznaczyć, że budynek starostwa jest w pełni przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

DWW: Co Pana zdaniem warto kontynuować i co stać się może dobrą praktyką – wzorem dla innych samorządów?

MG: Najważniejsza jest działalność na rzecz inwestycji i rozwoju oraz stałe podnoszenie jakości życia mieszkańców. W stosunku do innych powiatów wiele punktów otrzymaliśmy właśnie za  działania służące np. rozbudowie infrastruktury drogowej, promujące edukację, ochronę zdrowia, pomoc społeczną, służące rozwojowi społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego. Warte uwagi są wszystkie przedsięwzięcia poprawiające jakość obsługi mieszkańców. W rankingowej ocenie zauważono także naszą promocję aktywnego stylu życia. Powiat kielecki od wielu lat organizuje imprezy sportowe oraz kulturalne, wspiera integrację lokalną i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Za szczególnie dobrą praktykę uważam stałą i harmonijną współpracę z samorządami gmin prowadzoną w wielu obszarach.

DWW: Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

MG: Dziękuję.

Pt., 19 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska