Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Plany mamy ambitne – wywiad z Andrzejem Maciejewskim

Plany mamy ambitne – wywiad z Andrzejem Maciejewskim fotolia.pl

Nowy rok a także nowa kadencja w parlamencie to dobra okazja do podjęcia rozmowy na temat planów prac legislacyjnych. Dziennikowi Warto Wiedzieć wywiadu udzielił poseł Andrzej Maciejewski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Dziennik Warto Wiedzieć: Jakie są plany prac komisji na najbliższą kadencję?

AM: Plany mamy ambitne. Plany te zostały przyjęte. Jak warto wiedzieć, plan jest pewnym założeniem toku działań, które zostało przyjęte przez komisję do jej prac. Pamiętać przy tym należy, że w trakcie prac komisji będą do nas spływać projekty ustaw - czy to rządowe czy obywatelskie, jeśli takie się  pojawią. Celem naszym było, aby z jednej strony spróbować wprowadzić jak najwięcej informacji na temat tego jak są realizowane poszczególne ustawy, a jednocześnie przyjrzeć się jak to się praktycznie sprowadza i spełnia, pamiętając o tym, że trzeba wyważyć zakres tematyczny. Mamy też ujęte w tegorocznym planie dwudniowe posiedzenie wyjazdowe do Mrągowa i do Reszla. Dzięki temu będziemy mogli być bardziej doinformowani i będziemy mogli przyjrzeć temu co i jak robi samorząd. To tak w wielkim skrócie, bo plan jest bardzo obszerny.

DWW: Jak rozumiem w trakcie posiedzenia wyjazdowego, o którym Pan wspomniał będzie okazja spotkania z samorządowcami? Czy będą to także przedstawiciele powiatów?

AM: Tak, pierwszego dnia będziemy w Starostwie Powiatowym w Mrągowie. Tam będzie uruchamiany program PPP odnośnie rozbudowy szpitala powiatowego. Cała idea PPP jest tematem świeżym i zależy nam na poznawaniu nie tylko teorii, ale i zbieraniu doświadczeń. W Mrągowie ten program będzie trwał 2,5 roku, mamy zatem teoretycznie szansę obserwować go od początku do końca. Komisja będzie mogła zdobyć wiedzę praktyczną. Będzie mogła skonfrontować stan prawny dotyczący PPP z rzeczywistością. To przykład odnośnie powiatów. W planach staraliśmy się ująć wszystkie szczeble samorządów.

DWW: A finanse samorządów – będą pojawiały się w porządku obrad?

AM: Tak, to ważny temat. Zwłaszcza teraz, kiedy kończy się perspektywa unijna. W planie mamy wpisaną dyskusję na temat tego, jak finanse JST będą wyglądały po roku 2020. Należy zastanowić się, czy samorządy będą potrafiły radzić sobie bez środków unijnych, czy będą umiały uchwalić zrównoważony budżet. Pojawia się przy tym sprawa zadłużenia. Już teraz, w tej perspektywie unijnej okazuje się, że jest to problem. Zależy nam na tym, aby nie faworyzować żadnego podmiotu – gmina, powiat województwa. Patrzymy na samorząd całościowo, jako na strukturę państwa polskiego. Z drugiej strony mamy świadomość, że pewne sytuacje powinniśmy zacząć przewidywać, stąd np. kroki w kierunku PPP, które można potraktować jako formę alternatywną. Jednocześnie podkreślam i podkreślałem już w swoich wystąpieniach, że sprawy finansowe są kluczowe w tej kadencji. Jeżeli nie ma pieniędzy, nie ma szans na rozwój. Samorządy są też traktowane jako pewien worek, do którego wrzuca się różne zadania. Może czas to zmienić. Komisja będzie starała się obserwować co się dzieje i szybko reagować w razie potrzeby. Jako przykład mogę podać negatywną opinię rządu w sprawie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak tylko ją otrzymałem, od razu zrobiłem jej kopie i rozdałem członkom komisji. Następnego już dnia odbyło się prezydium.

DWW: No właśnie. Słynna stawka większa niż 8 mld. Czy to już koniec?

AM: Trzeba zastanowić się co dalej będzie. Trzeba poczekać co zaproponuje rząd. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Samorządowcy spotkali się z przedstawicielami resortu. Czekam też na najbliższe posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 27 stycznia planujemy jako komisja ciąg dalszy rozmów na ten temat. Chcemy, aby odbyło się wtedy spotkanie z naszymi partnerami, czyli przedstawicielami ogólnopolskich związków samorządowych. Wtedy już samorządowcy będą wiedzieć więcej na temat tego, co planuje strona rządowa. Powstrzymujemy się do tego czasu od dalszych ruchów po to, aby strona rządowa mogła zaprezentować to, co myśli. Nie przekreślamy z góry jej dobrej woli. A teraz trzymamy rękę na pulsie, zbierając informacje na temat tego co się dzieje.

DWW: Mówi Pan o zadłużeniu JST. A co Pan myśli o indywidualnym wskaźniku zadłużenia? Z informacji, które zbieram podczas rozmów ze starostami często pojawia się jego otwarta krytyka. Samorządowcy twierdzą, że wskaźnik ten im szkodzi.

AM: Ten temat, podobnie jak "Janosikowe" dociera już do komisji od samego początku jej kadencji. Spływają do niej różne wnioski od poszczególnych jednostek, związków regionalnych i ogólnopolskich. Będą przedmiotem prac jednej z podkomisji, którą kieruje poseł Waldi Dzikowski, znany samorządowiec. Szykowane są spotkania. Przy czym temat ten należy rozpatrywać kompleksowo – rozmawiając o finansach samorządów z rządem. Nie jest tu ważne zdanie przewodniczącego komisji. Liczy się wola polityczna. Trzeba spróbować wypracować cały program działania. Komisja ma za zadanie być komisją samorządu a nie konkretnej grupy samorządowej. Nie chcę wiec składać żadnych deklaracji. A wypowiedziane przeze mnie moje zdanie może od razu dostać potraktowane jako element działania całej komisji.

DWW: Moje pytanie wynikało głównie z tego, że nasi członkowie podczas przeprowadzanych z nimi wywiadów negatywnie wypowiadali się na temat wskaźnika.

AM: Związek Powiatów może przesłać do mnie swoje zapytanie, a je szybko przekieruję do podkomisji. Na prace mamy czas.

DWW: Mówimy o powiatach – czy ich likwidacja wchodzi w grę?

AM: Na tym etapie nic mi na ten temat nie wiadomo. Zatem powiaty były i są. W dyskusjach są duże podziały w tym zakresie. Podobnie jest w rozmowami na temat województw czy kadencyjności. To wszystko tematy, które pojawiają się co jakiś czas. Są takimi bumerangami. Chcę jednak uspokoić, że są to dyskusje akademickie i do ich realizacji jest jeszcze daleka droga.

DWW: Jak samorządom rekompensować ubytki z tytuły podwyższenia kwoty wolnej od podatku PIT?

AM: Znowu wracam do tego, że musimy poczekać na jednoznaczne propozycje rządu. Z jednej stron nie ulega wątpliwości, że obecna kwota wolna jest niska, co wiedzą obywatele. Z drugiej, pytanie co z samorządami. Strona rządowa musi coś zaproponować. Ta ustawa to program wyborczy prezydenta, który musi zrealizować. Może rozczaruję tutaj Czytelników, ale czasem cierpliwość popłaca.

DWW: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

AM: Dziękuję.

Czw., 21 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska