Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zażywanie wielu leków jednocześnie - raport NFZ

Zażywanie wielu leków jednocześnie - raport NFZ fotolia.pl

Polipragmazja - tak inaczej nazywa się przyjmowanie co najmniej 5 leków jednocześnie. Aż 1/3 Polaków powyżej 65 roku życia przyjmuje więcej niż 5 medykamentów dziennie. Przyjmowanie wielu leków na raz, zwiększa ryzyko interakcji i wystąpienia działań niepożądanych. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską rozpoczynają akcję edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków i zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie.

Krajami o najniższym wskaźniku występowania polipragmazji są Szwajcaria (26,3%), Chorwacja (27,3%), Słowenia (28,1%), a najwyższy wskaźnik występował w Portugalii (36,9%), Izraelu (37,5%) i Czechach (39,9%). Spośród 18 badanych krajów Polska znalazła się na 14 miejscu (33,8% osób).

Według danych sprawozdawczych NFZ w 2018 roku spośród 23 mln osób realizujących recepty 19,1 mln osób zrealizowało recepty na leki gotowe z wyłączeniem wybranych kodów ATC. Średnio na jednego pacjenta w roku przypadało 3,7 substancji czynnych, 4,8 różnych kodów EAN leków oraz 19,7 opakowań leków. 5,6 mln osób zrealizowało recepty na leki zawierające co najmniej 5 różnych substancji czynnych (w całym roku), co stanowiło 24% osób realizujących recepty na refundowane leki gotowe oraz 14,5% ludności w Polsce. Skrajne wartości, tj. leki na ponad 20 substancji czynnych w roku wykupiło 25,8 tys. pacjentów (0,11% realizujących recepty oraz 0,07% ludności Polski).

W 2018 roku było 1,6 mln pacjentów, którzy w co najmniej jednym miesiącu przyjmowali 5 lub więcej substancji przez ponad 80% dni w miesiącu. W 2018 roku było 554,1 tys. pacjentów, którzy w co najmniej jednym półroczu 2018 roku przyjmowali co najmniej 5 substancji przez co najmniej 80% dni w tym okresie, tj. 146 dni.

Narodowy Fundusz Zdrowia pracował pięć zasad, które zmniejszają ryzyko niepożądanych skutków, w przypadku przyjmowania wielu leków:

  1. Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
  2. Kiedy idziesz do lekarza (każdego) pokaż mu aktualny spis swoich leków.
  3. Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Nawet nie pytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.
  4. Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To co im pomogło, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
  5. Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywołać trudne do przewidzenia powikłania.

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.

Wt., 17 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek