Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niebezpieczne ładowarki pod lupą Inspekcji

Niebezpieczne ładowarki pod lupą Inspekcji fotolia.pl

Inspekcja Handlowa dokonała kontroli  187 modeli ładowarek i zakwestionowała aż co trzecią z nich! Problemy dotyczyły głownie braku odporności na temperaturę czy łatwego dostępu do części pod napięciem.

Inspekcja skontrolowała 187 ładowarek, w tym 83 ładowarki USB, 88 sieciowych oraz 16 akumulatorowych. Kontrola odbyła się łącznie w 55 sklepach, marketach i hurtowniach w ośmiu województwach.

Inspektorzy zakwestionowali 62 ładowarki. W połowie z nich brakowało nazwy producenta lub importera, niewiele mniej miało niepełne informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania lub tych informacji brakowało w ogóle. Ponad jedna trzecia zakwestionowanych produktów nie miała deklaracji zgodności lub była ona źle sporządzona. Deklaracja zgodności to dokument wystawiany przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, stwierdzający zgodność wyrobu z wymaganiami dyrektyw unijnych.

15 produktów (12 ładowarek sieciowych i 3 ładowarki USB) przeszło badania w laboratoriach. 80 proc. z nich miało nieprawidłowości konstrukcyjne, na przykład część wtyczki była niewłaściwych wymiarów, ładowarka nie była odporna na temperaturę lub elementy pod napięciem były łatwo dostępne, co groziło porażeniem prądem.

Jak unikać kupienia niebezpiecznej ładowarki? Należy przestrzegać poniższych reguł: kupuj zawsze ładowarki oznaczone znakiem CE, kupuj ładowarki zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem jeżeli potrzebujesz ładowarki do telefonu, nie kupuj takiej, która jest przeznaczona do tabletów itd., przed zakupem sprawdź czy produkt nie jest uszkodzony i czy nie ma łatwego dostępu do elementów wewnętrznych np. przewodów elektrycznych.

Źródło: UOKiK

Pon., 2 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek