Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie wyrzucaj choinki po Świętach! W wielu miastach drzewkom można dać drugie życie

Nie wyrzucaj choinki po Świętach! W wielu miastach drzewkom można dać drugie życie .

Żywe choinki cieszyły oczy w niejednym domu podczas Świąt Bożego Narodzenia. Co jednak zrobić z drzewkiem po upływie czasu? Na pewno nie warto go wyrzucać. W wielu miastach trwają specjalne zbiórki choinek, które ponownie mogą zostać zasadzone. W Warszawie trwa też akcja „Ciepło z natury”, której celem jest wytworzenie zielonej energii z oddanych iglaków.

Dzięki stołecznej akcji „Ciepło z natury” drzewka zostaną przerobione na biopaliwo. Iglaki zostają rozdrobnione, w wyniku czego powstają zrębki, które następnie są spalane w specjalnych instalacjach, gdzie w wyniku bardzo wysokiej temperatury powstaje energia cieplna i elektryczna. Jedna tona choinek zastępuje około 450 kg węgla. Proces ten przyczynia się znacznie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Należy jednak pamiętać, że paląc choinkę w domowym piecu osiąga się jedynie 1% zdolności profesjonalnej instalacji.

Jeśli kupiliśmy do domu choinkę w doniczce, nie można zapomnieć o jej pielęgnacji. Trzeba regularnie ją podlewać, nie ustawiać w pobliżu kaloryfera, a następnie przestawić do chłodnego pomieszczenia. Drzewka w donicach mają też szansę zasilić miejskie lasy i służyć ponownie w produkcji tlenu. Rodzime gatunki, takie jak sosna czy świerk pospolity można sadzić w lesie, natomiast obce odmiany np. jodła mogą zasilić zieleńce.

Poświąteczne zbiórki choinek co roku cieszą się dużą popularnością. Rekordem inicjatywy było 1 400 ton zebranych choinek. Zbiórki prowadzone są w wielu miastach. A w jaki sposób można oddać choinkę w Warszawie? Przede wszystkim drzewko można zostawić w punkcie zbiórki odpadów wielkogabarytowych 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru. Tegoroczna akcja obejmuje wszystkie dzielnice. Operatorzy odbierają choinki, które są oczyszczone z ozdób, lampek, folii i stojaków. Choinki można też oddać osobiście do składu recyklingowego przy ul. Księcia Ziemowita 29. Leśnicy otworzą punkt zbiórki doniczkowych choinek w sobotę, 18 stycznia w CEPL przy ul. Rydzowej 2 (Ursynów) oraz w sobotę, 25 stycznia w siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A (Wawer).

Źródło: Miasto Warszawa

Czw., 2 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn