Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie

Jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie fotolia.pl

Większość osób bardzo polega na swoim smartfonie, ze względu na szeroki wachlarz jego zastosowań. Z tego powodu, pojemność baterii dla większości użytkowników jest bardzo ważna.

Kiedyś większość telefonów korzystała z ogniw niklowo-kadmowych, które mogły wykształcić w sobie efekt "pamięci". Jeśli bateria była ładowana przy zużyciu 80% jej pojemności, mogła nastąpić krystalizacja elektrolitu, która doprowadzała do zmniejszenia powierzchni aktywnego elektrolitu, w efekcie zmniejszając ilość przechowywanej w baterii energii. W ten sposób żywotność baterii uległaby skróceniu jeżeli bateria nie została w pełni rozładowana przed naładowaniem. Tak więc, aby utrzymać pełną sprawność baterii, należało ją rozładować do 1% pojemności przed ponownym naładowaniem.

Obecnie, ogniwa litowo-jonowe wykorzystywane w smartfonach, nie posiadają efektu pamięci. Niemniej jednak, pojemność baterii litowo-jonowej ulegnie degradacji po pewnej ilości cykli ładowania i rozładowania. Najlepszym wyjściem jest częściowe ładowanie, gdzie zaleca się ładowanie baterii zanim poziom naładowania spadnie poniżej 20%, w celu wydłużenia żywotności baterii.

Mitem pozostałym z czasów baterii niklowo-kadmowych jest to, że nowe telefony powinny być ładowane przez dłużej niż 12 godzin przez pierwsze 3 ładowania. Teraz, gdy w smartfonach stosowane są baterie litowo-jonowe, pełna aktywacja ogniw następuje już podczas produkcji i baterie tego typu nigdy nie powinny być ładowane dłużej niż potrzeba. Naładowanie nowego telefonu do 100% w pełności wystarcza.

Niektóre osoby lubią korzystać z telefonu gdy ten się ładuje. Może to prowadzić do tego, że ładowanie nie będzie wydajne i poziom naładowania baterii może nawet spadać w trakcie ładowania. 

Gdy korzystasz z telefonu podczas ładowania, prąd wejściowy jest dzielony na dwie części. By zapewnić wystarczającą ilość energii dla procesora i ekranu, telefon ładuje baterię w wolniejszym tempie niż zwykle.

O tych zasadach warto pamiętać:

  • Unikaj ładowania baterii gdy poziom naładowania jest niższy od 20%.
  • Regularnie doładowuj swój telefon i nigdy nie zostawiaj go podpiętego do ładowarki przez całą noc, nawet jeśli jest nowy.
  • Nie jest zalecane by często korzystać z telefonu podczas ładowania.
  • Unikaj używania "prądożernych" aplikacji takich jak gry i oglądania filmów gdy ładujesz telefon.

Źródło: huawei.pl, komorkomat.pl

Pt., 27 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś