Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Nie zagub dziecka w sieci” – specjalna akcja Ministerstwa Cyfryzacji dla rodziców

„Nie zagub dziecka w sieci” – specjalna akcja Ministerstwa Cyfryzacji dla rodziców fotolia.pl

Okres świąteczny, w którym dzieci mają przerwę od szkoły, a rodzice sporo obowiązków związanych z przygotowaniami, dużą pułapką stają się smartfony, tablety i komputery. Co robić, by nie zapomnieć o bezpieczeństwie dzieci w internecie? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało specjalną akcję.

Akcja „Nie zagub dziecka w sieci” już od kilku miesięcy jest prowadzona przez Ministerstwo we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową. Głównym celem akcji jest uświadomienie rodzicom, jak wiele niebezpieczeństw czyha w sieci na nasze dzieci i w jaki sposób mogą pomóc im poruszać się po tej niełatwej drodze. Powszechny dostęp do technologii cyfrowych stanowi dziś poważne wyzwanie dla rodziców. Nie zapominając o dobrodziejstwie internetu, warto jednak pamiętać też o zagrożeniach.

Tym, co przede wszystkim powinni zrobić rodzice w przerwie świątecznej, to spędzić więcej czasu z dziećmi, bez konieczności sięgania po smartfom, ale też sprawdzić, jakie treści w internecie oglądają pociechy. Warto też wspólnie ustalić zasady korzystania z internetu – zależnie od wieku i potrzeb dziecka.

Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, ważne jest, by rodzic:

  • rozmawiał z dzieckiem o tym, jak spędza czas w sieci i co go/ją tam spotyka,
  • uczył ograniczonego zaufania do treści i osób, jakie dziecko napotyka online,
  • uczulał na kwestie związane z ochroną prywatności (dzieci nie powinny samodzielnie publikować treści w Internecie),
  • czuwał nad kontaktami, jakie dzieci mogą nawiązywać za pomocą np. komunikatorów.

Bardzo ważne jest również, by określić limit czasowy na korzystanie z internetu. Jeśli jednak ustalenia nie przynoszą rezultatu i dzieci mimo to wymykają się spod kontroli, warto pamiętać, że najgorszym rozwiązaniem jest powtarzanie gróźb i nakazów. Najbardziej skuteczne w takich sytuacjach jest konsekwentne działanie. Chodzi bowiem o to, by wywołać w dziecku odpowiednią refleksję, a nie stać się jego wrogiem. Straszenie odłączeniem od Wi-Fi lub konfiskatą sprzętu na niewiele się zdaje. Rodzice mogą skorzystać z dostępnych w smartfonach czy komputerach opcji kontroli rodzicielskiej. To jednak stricte techniczne rozwiązanie. Równie ważne – o ile nie ważniejsze – jest spędzenie czasu z dzieckiem i wyjaśnienie mu, jak bezpiecznie poruszać się po sieci. Nie zapominajmy też – nie tylko w czasie Świąt – o odłożeniu sprzętu elektronicznego na bok i wspólnego spędzenia czasu.

Więcej wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu przez dzieci można znaleźć na stronie www.gov.pl.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Pt., 20 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn