Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurostat zbadał poziom szczęścia mieszkańców UE. Polska przewyższa unijną średnią

Eurostat zbadał poziom szczęścia mieszkańców UE. Polska przewyższa unijną średnią fotolia.pl

Badania przeprowadzone w 25 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii pokazują poziom szczęścia mieszkańców. Jak się okazuje, poziom ogólnego zadowolenia z życia wśród mieszkańców Polski przewyższa średnią unijną.

Badanie zostało przeprowadzone przez Eurostat w 2018 roku. Respondenci zostali zapytani o to, czy byli szczęśliwi podczas ostatnich czterech tygodni. Twierdząco odpowiedziała ponad połowa pytanych mieszkańców krajów UE, bo aż 62%. 48% spośród tej grupy czuła się szczęśliwa przez większość tego czasu, natomiast 14% odczuwało szczęście cały czas. 12% wśród pytanych nie było szczęśliwych w tym okresie, 8% rzadko, a 2% wcale.

Z badania wynika, że badani mieszkańcy krajów Unii Europejskiej są coraz szczęśliwsi – analogiczne badanie zostało przeprowadzone w 2013 roku – wówczas ogólny poziom satysfakcji był o 2 punkty procentowe niższy.

W Polsce zadowolenie ze swojego życia potwierdziło 69% badanych, co daje nam pozycję o 7 pkt proc. lepszą niż średnia odnotowana dla badanych krajów unijnych. A jak było w innych krajach? Najszczęśliwsi okazali się być mieszkańcy Belgii, Holandii, Austrii i Finlandii – w tych krajach odsetek zadowolonych obywateli wynosi ponad 76%. Następne są Szwajcaria (75%), Luksemburg (74%), Hiszpania (72%) oraz Dania (70%). Niestety nie wszędzie obywatele deklarują tak wysoki poziom szczęścia. Najmniej zadowoleni są mieszkańcy Łotwy (31%). Podobnie sytuacja wygląda w Bułgarii (35%), Chorwacji (42%), na Litwie (45%), a także w Grecji i Rumunii (46%).

Swoje badania poziomu szczęścia mieszkańców niedawno opublikował też Pew Research Center. Potwierdziły one rosnący poziom zadowolenia z życia wśród Polaków. Z badania wynika także, że 57% Polaków uważa, że kolejnemu pokoleniu finansowo będzie się powodziło lepiej niż im. bardziej optymistycznie nastawieni są tylko Ukraińcy (61%) i Litwini (60%). Porównywalnie dobrze jest także w Czechach (51%). W Niemczech już tylko 48% badanych wierzy, że ich potomkom będzie – pod względem finansowym - lepiej niż im.

Pon., 25 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn