Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ile właściwie jestem wart?

Ile właściwie jestem wart? fotolia.pl

Niezależnie od tego, czy pragniesz podwyżki, chcesz zmienić pracę lub dostać awans, istotne jest, byś znał swoją wartość. Rozmowy o tym mogą być niezręczne, dlatego tak istotna jest umiejętność negocjowania i zrozumienie wartości pracy, którą wykonujesz.

Eksperci firmy doradztwa personalnego i rekrutacji Michael Page przedstawiają praktyczne porady, które pozwolą ci znaleźć się na właściwej ścieżce.

Poznaj swoją rynkową wartość

Twoje wynagrodzenie powinno być oparte na twoim doświadczeniu, wiedzy, umiejętnościach i lokalizacji. Dobrym sposobem sprawdzenia, czy nie jesteś opłacany poniżej swoich kompetencji, jest sprawdzenie, ile zarabiają osoby z twojej branży, na twoim poziomie stanowiska i w twojej lokalizacji.

Jest sporo źródeł, w których możesz zasięgnąć informacji, których potrzebujesz. Na początek możesz zerknąć na strony z wynagrodzeniami, takie jak Wynagrodzenia.pl czy TwojeZarobki.com, oraz przejrzeć odpowiednie raporty płacowe.

Po drugie, powinieneś wejść na popularne portale pracy z ogłoszeniami z twojej branży. To dobry sposób, by dowiedzieć się, ile pieniędzy otrzymują zatrudnieni na podobnych stanowiskach. Przyjrzyj się zakresowi odpowiedzialności na danym stanowisku i porównaj go z tym, czym się obecnie zajmujesz. To da ci pojęcie, jakie są widełki płacowe, których powinieneś się trzymać.

Po trzecie, oprzyj się na swojej sieci kontaktów. Niezależnie od tego, czy pracujesz w marketingu, administracji, zarządzaniu projektami czy w finansach, z pewnością masz wokół siebie sieć osób, które pracują na podobnych stanowiskach. Jeśli czujesz się skrępowany, rozmawiając o tym z kolegami, być może warto dyskretnie zapytać rekrutera o to, w jaki sposób twoje wynagrodzenie może być porównane z wynagrodzeniem konkurencji.

Poznaj swoje rezultaty

Zastanawiasz się, jak wiele możesz być warty dla swojego menedżera? Upewnij się, że śledzisz swoje wyniki, zatem wiesz, jaki masz wpływ na rezultaty firmy. Kiedy przyjdzie czas na rozmowę, przygotuj się, abyś mógł uzasadnić prośbę o podwyżkę swoimi wynikami.

Prześledź, w jaki sposób twoja praca bezpośrednio wpłynęła na firmę. Czy wprowadziłeś efektywny proces, który pozwolił firmie zaoszczędzić pieniądze? Czy byłeś szefem nowego projektu, który okazał się wielkim sukcesem? Czy byłeś „mózgiem” udanej kampanii, która sprawdziła się lepiej niż poprzednie? Musisz się upewnić, że twoi szefowie o tym wiedzą.

Dowiedz się, na co masz wpływ

Gdy już zrobiłeś research online i porozmawiałeś ze swoimi kolegami, którzy pracują w tej samej branży, dobrym pomysłem będzie próba zrozumienia, na co masz wpływ. W niektórych branżach będą istniały niesłychanie sztywne zasady, z którymi niewiele da się zrobić.

Pracujesz na uniwersytecie lub w sektorze publicznym? Twoje stanowisko może podlegać klasyfikacji, na której będzie bazować twoja pensja. Pracownicy, którzy podlegają systemowi klasyfikacji, zazwyczaj otrzymują awans na kolejny poziom na podstawie długości zatrudnienia, zakresu obowiązków, posiadanych kwalifikacji i odbytych szkoleń. Stanowiska mogą się zmieniać, tak więc ustal, na jakim poziomie jesteś, aby sprawdzić, czy zasługujesz na podwyżkę.

Podobnie, korporacja może mieć wewnętrzny system wynagrodzeń, zatem porozmawiaj ze swoim szefem na temat polityki wynagradzania w firmie. Niektóre firmy ograniczają podwyżki lub mają widełki płacowe, dzięki którym pracownicy są sprawiedliwie wynagradzani.

Zanim poprosisz o awans, musisz także odnieść się do swojej umowy i cyklów finansowych swojej firmy. Jeśli jesteś w firmie krócej niż rok, możesz nie kwalifikować się do podwyżki. Niektóre firmy mogą dawać podwyżki jedynie na koniec każdego roku finansowego, tak więc upewnij się, że rozumiesz te subtelne szczegóły, zanim poprosisz o podwyższenie pensji.

Źródło: michaelpage.pl

Sob., 21 Wrz. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa