Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana pracy nie jest łatwym zadaniem... jak zatem dobrze zakończyć starą pracę i rozpocząć nową?

Zmiana pracy nie jest łatwym zadaniem... jak zatem dobrze zakończyć starą pracę i rozpocząć nową? fotolia.pl

Ostatnie tygodnie na starym stanowisku będą wiązały się z pożegnaniami z kolegami, wysyłaniem e-maili do osób z zewnątrz, z którymi chcemy pozostać w kontakcie oraz, rzecz jasna, zamykaniem spraw i projektów. To wszystko dzieje się, kiedy przygotowujemy się do rozpoczęcia kolejnego wyzwania.

Pokusa, aby natychmiast poinformować swoją sieć kontaktów o zmianie, może być trudna do odparcia, jak wiele innych rzeczy. Warto skorzystać z pięciu porad Ekspertów firmy doradztwa personalnego i rekrutacji Michael Page, dzięki którym nasze ostatnie tygodnie w starej pracy i pierwsze tygodnie w nowej staną się tak łatwe do przetrwania, jak to tylko możliwe.

Poinformuj swoich kolegów o zmianie
Ostatniego dnia w starej pracy wyślij informację do swoich kontaktów z biznesowych sieci społecznościowych, takich jak LinkedIn czy Goldenline, wyjaśniając, że rozpoczynasz nowe wyzwanie i podsumowując wszystko, czego nauczyłeś się na dotychczasowym stanowisku.

Staraj się jednak ograniczyć ten typ aktywności w społecznościach do absolutnego minimum swojego pierwszego dnia na nowym stanowisku. W końcu, nie chcesz rozpoczynać pracy (lub jeść lunchu z nowymi kolegami) z głową zatopioną w komórce, odpowiadając na gratulacje.

Ostatniego dnia pracy wyślij także e-mail do dotychczasowych kolegów – dzięki temu osoby, które do tej pory nie wiedziały o zmianie, będą miały szansę dowiedzieć się, że podejmujesz nowe wyzwanie. To także świetna okazja, by podkreślić swój profesjonalizm, pozostawiając po sobie dobre wspomnienie.

Nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy
Choć może wydawać się to kuszące, by skrytykować dotychczasowego pracodawcę, pamiętaj, że w dzisiejszym świecie wirtualne (ale i „realne”) opinie mogą pozostać „w obiegu” przez długi czas. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest zrobić złe wrażenie w poprzedniej firmie – w końcu ludzie zmieniają pracę dość często, i wkrótce ty sam możesz pracować znów z tymi samymi osobami.

Zachowaj swoje myśli dla siebie i wykorzystaj je jako bazę do przemyśleń, co poszło nie tak, by upewnić się, że ta sama sytuacja nie powtórzy się w twojej nowej pracy.

Znajdź mentora
Teraz jest dobry czas na to, by zbudować relację mentoringową z szanowanym przez ciebie kolegą ze starej firmy – powinien być on mile zaskoczony, że o to zapytasz! Mentoring to doskonały sposób, by uczyć się od doświadczonych kolegów, a to scementuje twoją zawodową relację z nimi na długi czas.

To może być także dobry pomysł w odniesieniu do nowej firmy, ale nieco później – w końcu, pierwszych 90 dni będzie dla ciebie czasem nauki, nie ma więc powodu dodawać sobie więcej wyzwań, niż to konieczne.

Ustal swoje cele na pierwsze tygodnie
Postaraj się ustalić – wraz ze swoim nowym zespołem – cele, które chcesz osiągnąć podczas pierwszych tygodni w nowej pracy. Mogą być one związane z nauczeniem się nowych produktów czy zdobyciem certyfikatu w zakresie programu komputerowego, którego będziesz używał. Możesz także postawić sobie za cel szlifowanie umiejętności związanych ze zwiększaniem efektywności.

To pomoże ci szybciej zrozumieć swój nowy zespół i nowe stanowisko, a twoim nowym kolegom pozwoli przekonać się, że traktujesz nową pracę poważnie i chcesz się w niej rozwijać, osiągając swoje cele.

Baw się dobrze!
Być może opuściłeś swoje poprzednie stanowisko, ponieważ było stresujące, lub nie byłeś usatysfakcjonowany z pracy, lub – co nawet bardziej prawdopodobne – nie dogadywałeś się z przełożonymi. Pamiętaj, że podjąłeś to wyzwanie, ponieważ pragnąłeś zmiany – więc zmierz się z nim, i pozwól sobie cieszyć się tą szansą.

Źródło: michaelpage.pl

Sob., 17 Sp. 2019 0 Komentarzy
Dawid Kulpa
Redaktor Dawid Kulpa