Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zarabiamy więcej i jesteśmy optymistami!

Zarabiamy więcej i jesteśmy optymistami! fotolia.pl

Główny Urząd Statystyczny podał kilka danych, które potwierdzają, że gospodarka jest w dobrej kondycji. Rosną wynagrodzenia, zwiększa się optymizm konsumentów, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Według najnowszych danych GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju 5058 złotych i urosło o 7,7% w stosunku do maja 2018 roku.

To już drugi z kolei miesiąc z ponad siedmioprocentowym wzrostem. W kwietniu wynagrodzenia w firmach zwiększyły się o 7,1% rok do roku.

W ujęciu rocznym, w maju wzrosło też – o 2,7% - zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, ale wzrost jest nieco niższy niż w kwietniu (2,9%), a miesiąc do miesiąca mamy do czynienia ze spadkiem zatrudnienia – o około 12 tysięcy osób.

Dobrym prognostykiem na przyszłość są dane o koniunkturze konsumenckiej. Odczyt badanego przez Główny Urząd Statystyczny bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej (BWUK) osiągnął w czerwcu 2019 roku poziom 9,6 punktu. Oznacza to wzrost o 1,3 punktu względem maja oraz wzrost o 8,5 punktu względem grudnia 2018 roku.

W przypadku wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK), który pokazuje jak gospodarstwa domowe oceniają swoje możliwości w przyszłości, czerwiec również przyniósł wyraźny wzrost optymizmu konsumentów. Wartość wskaźnika wyniosła w tym wypadku 7,5 punktu i była o 2,6 punktu wyższa od odnotowanej w maju. Równocześnie była o 9,3 punktu wyższa od odczytu z grudniu 2018 roku, gdy odczyt obniżył się do niemal „granicznego” poziomu zaledwie 1,1 pkt.

Oznacza to, że nastroje konsumentów są zdecydowanie lepsze od tych z końca 2018 roku i początku 2019.

Źródło: MIiR, GUS

Czw., 20 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska