Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koniec z podwójną jakością produktów

Koniec z podwójną jakością produktów fotolia.pl

Parlament Europejski zagłosował za rozwiązaniami w sprawie podwójnej jakości produktów. Przepisy te mają wpłynąć na lepszą ochronę konsumentów i brak różnicowania produktów ze względu na rynek na jaki mają docelowo trafić.

Przepis dotyczący podwójnej jakości (dual quality) zostanie wdrożony na szczeblu krajowym w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, która jest implementacją unijnej dyrektywy 2005/29/WE. Państwa członkowskie mają 2 lata na przygotowanie nowych przepisów. Od tej pory nieuzasadnione różnicowanie produktów ze względu na kraj przeznaczenia będzie stanowić nieuczciwą praktykę rynkową.

Jeśli przedsiębiorca będzie stwarzał błędne wrażenie, że produkty sprzedawane pod tą samą marką w różnych krajach członkowskich UE są identyczne, podczas gdy w rzeczywistości mają one różną jakość i skład, to podobnie jak w przypadku innych nieuczciwych praktyk rynkowych, Prezes UOKiK będzie mógł interweniować. Nie każda różnica będzie oznaczała, że mamy do czynienia z podwójną jakością. Urząd będzie analizował każdy przypadek w zależności od konkretnych okoliczności. Korzystając z narzędzi przewidzianych w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów będzie mógł np. nałożyć karę maksymalnie do 10 proc. obrotu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2017 i 2018 r. porównywał jakość produktów spożywczych przeznaczonych na rynek Polski i Europy Zachodniej. Produkty zostały sprawdzone na dwa sposoby. Łącznie sprawdzonych zostało 101 par popularnych produktów. Istotne różnice dotyczyły 15 z nich, niestety na niekorzyść konsumenta polskiego. Więcej o przeprowadzonych testach pisaliśmy tutaj.

Wprowadzone zmiany mają zapobiec różnicą jakie zostały wykryte podczas testów i spowodować podniesienie jakości produktów do tej jaka stosowana jest w produktach, które trafiają na rynek zachodni.

Źródło: UOKiK 

Śr., 8 Mj. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek