Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Klęczący" Klon z Krasnegostawu walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku

fotolia.pl

Od 1 lutego można oddać swój głos na Europejskie Drzewo Roku 2019 - Polskim kandydatem do tytułu jest Klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim, które zostało Drzewem Roku 2018 w polskiej edycji konkursu organizowanego przez Klubu Gaja.

Odbywający się od 9 lat plebiscyt, w którym biorą udział najciekawsze europejskie drzewa, stał się jednym z najbardziej popularnych międzynarodowych konkursów. W ubiegłym roku w głosowaniu oddano 200 000 głosów. W tegorocznej edycji bierze udział 15 krajów. Kandydatem reprezentującym nasz kraj do tytułu Europejskiego Drzewa Roku jest Klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim.

„Polskie Klęczące drzewo z Krasnegostawu – klon jesionolisty, to najmłodszy uczestnik tegorocznego konkursu. Jednak choć liczy dopiero 65 lat, to jego historia pełna jest zaskakujących wydarzeń. Jest najbardziej charakterystycznym drzewem w mieście ze względu na swój niezwykły kształt – jego pień opada w dół, a następnie wznosi się do góry. Na początku XXI wieku, w związku z planami rewitalizacji miejskiego rynku, klon wraz z całym drzewostanem miało zostać wycięte. Uznano je wtedy za „nieestetyczne i zdeformowane”. Decyzja ta spotkała się ze stanowczym sprzeciwem mieszkańców i ostatecznie drzewo zostało uratowane. Z czasem jesionklon stał się swoistą atrakcją turystyczną, popularnym obiektem dla fotografów, tematem prac plastycznych, miejscem zabaw dzieci, a także został uwieczniony na znaczku pocztowym. To także symbol wielkiej determinacji i zaangażowania mieszkańców w ratowanie drzew w mieście” – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2019 potrwa przez cały luty. Liczba oddanych głosów na poszczególne drzewa zostanie utajniona, gdy głosowanie wejdzie w końcową fazę, tzn. od 22 do 28 lutego. W ten sposób miłośnicy drzew nie będą znali zwycięzcy, aż do dnia ogłoszenia wyników, które odbędzie się 19 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Więcej informacji na temat drzew startujących w konkursie oraz możliwość oddania głosu na stronie www.treeoftheyear.org

Źródło: klubgaja.pl oraz treeoftheyear.org

Czw., 31 St. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa