Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy przełożony = nowa praca?

Nowy przełożony = nowa praca? fotolia.pl

Nasz dotychczasowy przełożony odchodzi, a nowy właśnie szykuje się do przejęcia jego obowiązków. Czy to oznacza, że my również będziemy musieli zmienić pracę? A może jest to szansa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia i rozwój kariery?

Niektórzy ludzie w takiej sytuacji mogą myśleć, że życie potoczy się dotychczasowym torem. Jednakże nowy szef będzie miał prawdopodobnie inne opinie, inną politykę, strategię i styl zarządzania. Sytuacja się zmieniła. Jeżeli dalej pozostaniemy przy swoich wcześniejszych obowiązkach, to odrywamy się od rzeczywistości.

Od nas zależy, jak będziemy budować relacje z nowym przełożonym. Jest bardzo prawdopodobne, że wiele rzeczy się zmieni, więc oczekujmy, że transformacji ulegnie również nasz styl pracy. Bądźmy przygotowani na trzymiesięczny okres próbny, w którym będziemy mieli możliwość przyzwyczajenia się do siebie.

O czym należy porozmawiać z nowym przełożonym?

Oto lista spraw, co do których nowy szef i jego podwładni powinni dojść do porozumienia. Takie rozmowy mogą być przeprowadzone wszędzie, np. podczas mniej krępującego spotkania przy kawie lub bardziej formalnego zebrania w biurze przełożonego.

  • Dowiedzmy się, jak nowy zwierzchnik postrzega zastaną sytuację w firmie. Na przykład, czy nasz przełożony uważa, że celem jest utrzymanie mocnej pozycji albo zwiększenie efektywności? Możemy nie zgadzać się z każdym argumentem, ale przynajmniej będziemy znać priorytety szefa.
  • Upewnijmy się co do oczekiwań przełożonego. Czego nasz zwierzchnik będzie od nas wymagał w długim okresie czasu? Jak nasze osiągnięcia będą mierzone? Jeśli dowiemy się, co przyczyni się do sukcesu szefa, to będziemy mogli odnieść tę wiedzę do jego oczekiwań. Upewnijmy się czy jego plany są realistyczne.
  • Poznajmy styl pracy przełożonego. To, co robimy, jest bardzo ważne, ale ważne jest również, jak to robimy. Mamy swój rytm pracy, nasz nowy przełożony również. Dowiedzmy się, jaki styl preferuje i pokażmy, jak my pracujemy. Razem osiągniemy więcej. Mniej miejsca na nieporozumienia, a większe szanse na dopasowanie formy zarządzania i pracy.
  • Określmy, jakimi środkami możemy dysponować. Jeśli czegoś potrzebujemy, to poinformujmy o tym swojego szefa.
  • Poznajmy zamiary nowego przełożonego. Zapewne będzie miał kilka własnych celów, które będzie chciał zrealizować w pierwszych miesiącach pracy, by pokazać swoim przełożonym, że dokonali właściwego wyboru. Dowiedzmy się, jak możemy mu pomóc w wykonaniu tych celów.

Pamiętajmy, że my również jesteśmy „nowi” dla swojego przełożonego. To tak, jakbyśmy zaczynali karierę w nowej pracy. Musimy od początku pracować nad dobrym wrażeniem, by udowodnić, że jesteśmy wartościowymi pracownikami.

Źródło: menadzersprzedazy.pl

Pt., 26 Prn. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa